TV, RADIO
TODAY
6:30 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Saudi International Second Round (GOLF).
7 a.m. - Women's Professional Tennis: WTA St. Petersburg Quarterfinal Matches and WTA Hua Hin Quarterfinal Matches (TENNIS).
2:20 p.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Hannover vs. RB Leipzig (FOX SPORTS 2).
3 p.m. - PGA Golf: Phoenix Open Second Round from Scottsdale, Ariz. (GOLF).
5 p.m. - College Basketball: Pennsylvania at Cornell (ESPNU).
7 p.m. - College Basketball: Davidson at St. Bonaventure (ESPN2).
7 p.m. - College Basketball: Yale at Harvard (ESPNU).
7 p.m. - College Basketball: Michigan at Iowa (FOX SPORTS 1).
7 p.m. - NBA Basketball: Memphis at Charlotte (FOX SPORTS SOUTHEAST).
7 p.m. - Women's College Gymnastics: Arkansas at Georgia (SEC NETWORK).
7:30 p.m. - NBA Basketball: Boston at New York (ESPN).
7:30 p.m. - NHL Hockey: Vegas at Carolina (FOX SPORTSOUTH).
8 p.m. - College Basketball: Buffalo at Bowling Green (CBS SPORTS NETWORK).
8 p.m. - NASCAR Racing: NASCAR Hall of Fame Ceremony from Charlotte (NBC SPORTS NETWORK).
8:30 p.m. - Women's College Gymnastics: Alabama at Missouri (SEC NETWORK).
9 p.m. - College Basketball: Wright State at Illinois-Chicago (ESPNU).
9 p.m. - College Basketball: Maryland at Wisconsin (FOX SPORTS 1).
10 p.m. - NBA Basketball: Houston at Denver (ESPN).
4:30 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Saudi International Third Round (GOLF).
SATURDAY
5 a.m. - Women's Professional Tennis: WTA St. Petersburg Semifinal Matches and WTA Hua Hin Semifinal Matches (TENNIS).
7:25 a.m. - International Soccer: English Premier League Match - Newcastle United vs. Tottenham (NBC SPORTS NETWORK).
9:30 a.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Borussia Dortmund vs. Eintracht Frankfurt (FOX SPORTS 1).
9:30 a.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Bayer Leverkusen vs. Bayern Munich (FOX SPORTS 2).
9:55 a.m. - International Soccer: English Premier League Match - Huddersfield Town vs. Chelsea (NBC SPORTS NETWORK).
Noon - College Basketball: Kent State at Ball State (CBS SPORTS NETWORK).
Noon - College Basketball: St. John's at Duke (ESPN).
Noon - College Basketball: Oklahoma at West Virginia (ESPN2).
Noon - College Basketball: Memphis at South Florida (ESPNU).
Noon - College Basketball: Seton Hall at Butler (FOX SPORTS 1).
Noon - College Basketball: Georgia Tech at Florida State (FOX SPORTSOUTH).
12:20 p.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Schalke vs. Borussia Monchengladbach (FOX SPORTS 2).
12:30 p.m. - International Soccer: English Premier League Match - Bournemouth vs. Cardiff City (WIS 10).
1 p.m. - PGA Golf: Phoenix Open Third Round from Scottsdale, Ariz. (GOLF).
1 p.m. - College Basketball: South Carolina at Georgia (SEC NETWORK, WDXY-FM 105.9, WNKT-FM 107.5, WDXY-AM 1240).
1 p.m. - College Basketball: Lehigh at Army (STADIUM).
2 p.m. - NFL Football: Pro Bowl Skills Showdown from Orlando, Fla. (WOLO 25).
2 p.m. - College Basketball: Southern Illinois at Bradley (CBS SPORTS NETWORK).
2 p.m. - Women's College Basketball: Texas Tech at Baylor (FOX SPORTS SOUTHEAST).
2 p.m. - College Basketball: North Carolina at Louisville (ESPN).
2 p.m. - College Basketball: Texas at Iowa State (ESPN2).
2 p.m. - College Basketball: Tulsa at Wichita State (ESPNU).
2 p.m. - College Basketball: Notre Dame at Boston College (FOX SPORTSOUTH).
2:30 p.m. - College Basketball: Providence at DePaul (FOX SPORTS 1).
3 p.m. - PGA Golf: Phoenix Open Third Round from Scottsdale, Ariz. (WIS 10).
3 p.m. - Professional Golf: European PGA Tour Saudi International Third Round (GOLF).
3:30 p.m. - International Soccer: Costa Rica vs. United States from San Jose, Calif. (WACH 57, UNIVISION).
3:30 p.m. - College Basketball: Mississippi State at Mississippi (SEC NETWORK).
4 p.m. - College Basketball: Texas Tech at Kansas (WLTX 19).
4 p.m. - College Basketball: St. Louis at Rhode island (CBS SPORTS NETWORK).
4 p.m. - College Basketball: Kentucky at Florida (ESPN).
4 p.m. - College Basketball: UCLA at Washington (ESPN2).
4 p.m. - Horse Racing: Holy Bull Stakes (FOX SPORTS 2).
4:30 p.m. - High School Basketball: Montverde (Fla.) at Oak Hill Academy (Va.) (ESPNU).
4:30 p.m. - College Basketball: Massachusetts at St. Joseph's (NBC SPORTS NETWORK).
6 p.m. - College Basketball: Boise State at Nevada (CBS SPORTS NETWORK).
6 p.m. - College Basketball: Indiana at Michigan State (ESPN).
6 p.m. - College Basketball: Syracuse at Pittsburgh (ESPN2).
6 p.m. - College Basketball: Kansas State at Oklahoma State (ESPNU).
6 p.m. - College Basketball: Arkansas at Louisiana State (SEC NETWORK).
6 p.m. - College Tennis: Florida vs. Florida State from Orlando, Fla. (TENNIS).
6:30 p.m. - College Basketball: George Mason at Virginia Commonwealth (NBC SPORTS NETWORK).
7 p.m. - NBA Basketball: Chicago at Charlotte (FOX SPORTS SOUTHEAST).
7 p.m. - College Wrestling: Lehigh at Oklahoma (FOX SPORTSOUTH).
8 p.m. - NHL Hockey: Tampa Bay at New York Rangers (WIS 10).
8 p.m. - College Basketball: Southern Methodist at Cincinnati (CBS SPORTS NETWORK).
8 p.m. - College Basketball: Tennessee at Texas A&M (ESPN).
8 p.m. - College Basketball: Alabama at Auburn (ESPN2).
8 p.m. - College Basketball: Texas Christian at Baylor (ESPNU).
8:30 p.m. - NBA Basketball: Los Angeles Lakers at Golden State (WOLO 25).
8:30 p.m. - College Basketball: Vanderbilt at Missouri (SEC NETWORK).
9 p.m. - NFL Football: NFL Honors (WLTX 19).
9 p.m. - College Basketball: Loyola Marymount at Brigham Young (BYUTV).
10 p.m. - Professional Boxing: Carmine Tommasone vs. Oscar Valdez in a Featherweight Title Bout from Frisco, Texas (ESPN).
10 p.m. - College Basketball: Loyola (Chicago) at Illinois State (ESPN2).
10 p.m. - College Basketball: New Mexico at Fresno State (ESPNU).
4:30 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Saudi International Final Round (GOLF).
5 a.m. - Women's Professional Tennis: WTA Hua Hin Singles Final Match (TENNIS).
PREP SCHEDULE
TODAY
Varsity Basketball
Sumter at Blythewood, 6 p.m.
Crestwood at Dreher, 6 p.m.
Lakewood at Lower Richland, 6 p.m.
East Clarendon at Latta, 6 p.m.
Colleton Prep at Clarendon Hall, 6 p.m.
Varsity and JV Basketball
Hanahan at Manning, 4 p.m.
Lee Central at North Central (No JV Girls), 5 p.m.
Scott's Branch at Branchville, 4 p.m.
Orangeburg Prep at Laurence Manning, 4 p.m.
Palmetto Christian at Thomas Sumter, 4 p.m.
Junior Varsity Basketball
South Pointe Christian at Sumter Christian (Boys Only), 5 p.m.
SATURDAY
Junior Varsity Basketball
Sumter JV Boys, Sumter B Boys in Sumter JV Tournament, TBA
HIGH SCHOOL BASKETBALL
SCBCA POLLS
BOYS
5A
1. Dorman
2. Berkeley
3. Lexington
4. Nation Ford
5. River Bluff
6. Fort Mill
7. Blythewood
8. Riverside
9. West Florence
10. Wade Hampton
4A
1. Ridge View
2. Westwood
3. Orangeburg-Wilkinson
4. Greenville
5. Darlington
6. North Augusta
7. Travelers Rest
8. Wren
9. A.C. Flora
10. Wilson
3A
1. Keenan
2. Ridgeland-Hardeeville
3. Manning
4. Edisto
5. Wade Hampton
6. Newberry
7. Georgetown
8. Southside
9. Pendleton
10. Loris
2A
1. Gray Collegiate
2. Oceanside Collegiate
3. Lee Central
4. Carvers Bay
5. Christ Church
6. Mullins
7. Silver Bluff
8. Saluda
9. Woodland
10. North Charleston
1A
1. Great Falls
2. High Point Academy
3. Hemingway
4. Charleston Math & Science
5. Lowcountry Leadership
6. Timmonsville
7. Denmark-Olar
8. Hunter-Kinard-Tyler
9. St. John's
10. Bethune-Bowman
GIRLS
5A
1. Goose Creek
2. Woodmont
3. Spring Valley
4. Dorman
5. Sumter
6. Fort Dorchester
7. Lexington
8. Nation Ford
9. West Ashley
10. Clover
4A
1. North Augusta
2. South Pointe
3. Westwood
4. Wilson
5. Lower Richland
6. Myrtle Beach
7. Blue Ridge
8. Airport
9. Greenville
10. Darlington
3A
1. Bishop England
2. Swansea
3. Emerald
4. Dillion
5. Seneca
6. Marion
7. Manning
8. Keenan
9. May River
10. Southside
2A
1. Christ Church
2. East Clarendon
3. Buford
4. Mullins
5. Saluda
6. Barnwell
7. Gray Collegiate
8. Andrew Jackson
9. Landrum
10. Lee Central
1A
1. Scott's Branch
2. High Point Academy
3. McCormick
4. Timmonsville
5. Estill
6. Military Magnet
7. North
8. Blackville-Hilda
9. Lake View
10. Wagener-Sally
NFL PLAYOFFS
Wild-card Playoffs
Saturday, Jan. 5
Indianapolis 21, Houston 7
Dallas 24, Seattle 22
Sunday, Jan. 6
L.A. Chargers 23, Baltimore 17
Philadelphia 16, Chicago 15
Divisional Playoffs
Saturday, Jan. 12
Kansas City 31, Indianapolis 13
L.A. Rams 30, Dallas 22
Sunday, Jan. 13
New England 41, L.A. Chargers 28
New Orleans 20, Philadelphia 14
Conference Championships
Sunday, Jan. 20
NFC
L.A. Rams 26, New Orleans 23, OT
AFC
New England 37, Kansas City 31, OT
Pro Bowl
Sunday, Jan. 27 At Orlando, Fla.
AFC vs. NFC, 3 p.m. (ABC/ESPN)
Super Bowl
Sunday, Feb. 3
At Atlanta
New England vs. L.A. Rams, 6:30 p.m. (CBS)
NBA STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
WLPctGB
Toronto3715.712-
Philadelphia3318.6473
Boston3219.6274
Brooklyn2824.5389
New York1040.20026
Southeast Division
WLPctGB
Miami2425.490-
Charlotte2426.480
Washington2229.4313
Orlando2031.3925
Atlanta1634.3208
Central Division
WLPctGB
Milwaukee3613.735-
Indiana3218.6404
Detroit2128.42915
Chicago1240.23125
Cleveland1141.21226
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
WLPctGB
Houston2921.580-
San Antonio3022.577-
Dallas2327.4606
New Orleans2329.4427
Memphis2032.38510
Northwest Division
WLPctGB
Denver3515.700-
Oklahoma City3218.6403
Portland3220.6154
Utah2923.5587
Minnesota2526.49010
Pacific Division
WLPctGB
Golden State3614.720-
L.A. Clippers2823.5498
L.A. Lakers2625.51010
Sacramento2625.51010
Phoenix1142.20826
Wednesday's Games
Boston 126, Charlotte 94
Chicago 105, Miami 89
Dallas 114, New York 90
Denver 105, New Orleans 99
Minnesota 99, Memphis 97, OT
Washington 107, Indiana 89
Sacramento 135, Atlanta 113
Portland 132, Utah 105
Thursday's Games
Dallas at Detroit, 7 p.m.
Indiana at Orlando, 7 p.m.
Milwaukee at Toronto, 8 p.m.
Brooklyn at San Antonio, 8:30 p.m.
L.A. Lakers at L.A. Clippers, 10:30 p.m.
Philadelphia at Golden State, 10:30 p.m.
Friday's Games
Memphis at Charlotte, 7 p.m.
Boston at New York, 7:30 p.m.
Oklahoma City at Miami, 8 p.m.
Atlanta at Utah, 9 p.m.
Houston at Denver, 10 p.m.
saturday's Games
L.A. Clippers at Detroit, 5 p.m.
Brooklyn at Orlando, 7 p.m.
Chicago at Charlotte, 7 p.m.
Milwaukee at Washington, 7 p.m.
Dallas at Cleveland, 7:30 p.m.
Indiana at Miami, 7:30 p.m.
L.A. Lakers at Golden State, 8:30 p.m.
New Orleans at San Antonio, 8:30 p.m.
Atlanta at Phoenix, 9 p.m.
Denver at Minnesota, 9 p.m.
Houston at Utah, 9 p.m.
Philadelphia at Sacramento, 10 p.m.
Sunday's Games
Memphis at New York, 1 p.m.
Oklahoma City at Boston, 2 p.m.
L.A. Clippers at Toronto, 3 p.m.
NHL STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
GPWLOTPtsGFGA
Tampa Bay503711276201144
Toronto493017262174140
Montreal512818561154149
Boston502717660146132
Buffalo502519656145149
Florida482020848152170
Detroit511925745145172
Ottawa501926543156187
Metropolitan Division
GPWLOTPtsGFGA
N.Y. Islanders492915563147122
Washington502717660171162
Pittsburgh502717660176154
Columbus492818359158151
Carolina502420654140149
N.Y. Rangers492121749139165
Philadelphia502123648143170
New Jersey491923745146167
WESTERN CONFERENCE
Central Division
GPWLOTPtsGFGA
Winnipeg503216266172140
Nashville523018464161135
Minnesota502621355142142
Dallas502521454127128
Colorado502220852169162
St. Louis492222549139149
Chicago511824945156190
Pacific Division
GPWLOTPtsGFGA
Calgary513313571190145
San Jose522916765187167
Vegas522919462157140
Vancouver512322652147161
Anaheim512121951120153
Arizona502323450132142
Edmonton502324349144163
Los Angeles502026444114150
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.
Wednesday's Games
Pittsburgh 4, Tampa Bay 2
Dallas 1, Buffalo 0
Thursday's Games
N.Y. Rangers at New Jersey, 7 p.m.
Philadelphia at Boston, 7 p.m.
Columbus at Winnipeg, 8 p.m.
Friday's Games
Calgary at Washington, 7 p.m.
Tampa Bay vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 7 p.m.
Ottawa at Pittsburgh, 7 p.m.
Chicago at Buffalo, 7 p.m.
Nashville at Florida, 7 p.m.
Vegas at Carolina, 7:30 p.m.
Toronto at Detroit, 7:30 p.m.
Minnesota at Dallas, 8 p.m.
Saturday's Games
Edmonton at Philadelphia, 1 p.m.
New Jersey at Montreal, 2 p.m.
Detroit at Ottawa, 7 p.m.
St. Louis at Columbus, 7 p.m.
Vegas at Florida, 7 p.m.
Los Angeles vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 7 p.m.
Anaheim at Winnipeg, 7 p.m.
Pittsburgh at Toronto, 7 p.m.
Dallas at Nashville, 8 p.m.
Tampa Bay at N.Y. Rangers, 8 p.m.
Chicago at Minnesota, 8 p.m.
Vancouver at Colorado, 10 p.m.
Arizona at San Jose, 10:30 p.m.
Sunday's Games
Boston at Washington, 12:30 p.m.
Edmonton at Montreal, 2 p.m.
Calgary at Carolina, 2 p.m.
TRANSACTIONS
Thursday
BASEBALL
National League
COLORADO ROCKIES - Agreed to terms with 3B Nolan Arenado a one-year contract.
BASKETBALL
National Basketball Association
NEW YORK KNICKS - Traded C Kristaps Porzingis, Gs Tim Hardaway Jr., Trey Burke and Courtney Lee to Dallas for G Dennis Smith Jr., C DeAndre Jordan, G-F Wesley Matthews and two future first-round picks.
WASHINGTON WIZARDS - Signed G John Jenkins to a 10-day contract.
FOOTBALL
National Football League
DALLAS COWBOYS - Promoted Kellen Moore to offensive coordinator. Named Jon Kitna quarterbacks coach.
GREEN BAY PACKERS - Retained defensive line coach Jerry Montgomery and running backs coach Ben Sirmans. Promoted Jason Simmons to defensive backs coach and Ryan Downard to assistant defensive backs coach.
TAMPA BAY BUCCANEERS - Named Anthony Piroli strength & conditioning coach; Roger Kingdom speed & conditioning coach; and Michael Stacchiotti assistant strength & conditioning coach.
HOCKEY
National Hockey League
NHLPA C Antoine Vermette announced his retirement.
LOS ANGELES KINGS - Recalled Fs Mike Amadio, Austin Wagner and D Sean Walker from Ontario (AHL).
NEW JERSEY DEVILS - Assigned G Cam Johnson to Binghamton (AHL). Recalled G Mackenzie Blackwood and D Eric Grybafrom Binghamton. Placed D Sami Vatanen on injured reserve.
NEW YORK ISLANDERS - Recalled F Michael Dal Colle and D Devon Toews from Bridgeport (AHL).
SOCCER
Major League Soccer
ATLANTA UNITED - Transferred Miguel Almir n to Newcastle United (EPL) for an undisclosed fee.
COLUMBUS CREW - Acquired $175,000 of General Allocation Money from Montreal for an international roster spot for the 2019 MLS season.
D.C. UNITED - Acquired D Leonardo Jara from Boca Juniors (Superliga Argentina). Signed D Akeem Ward.
OTTAWA FURY - Signed D-M Dakota Barnathan.
National Premier Soccer League
NEW YORK COSMOS - Signed F Jochen Graf.
United Soccer League
NASHVILLE SC - Acquired D Andrew Gutman on loan from Celtic F.C. (Scotland).
COLLEGE
NCAA - Placed Missouri's football, baseball and softball programs on three years of probation and one-year postseason bans for academic misconduct involving a tutor who completed coursework for athletes.
CAMPBELL - Promoted tight ends coach Nick Grimes to offensive coordinator.