SCOREBOARD

TV, RADIO SPORTS

Posted 10/13/17

TV, RADIO SPORTS

TODAY

6 a.m. - Professional Tennis: Rolex Masters Quarterfinal Matches from Shanghai (TENNIS).

7:20 a.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group C Match from Kochi, India - Germany vs. Guinea (FOX SPORTS 2).

8 …

This item is available in full to subscribers

SCOREBOARD

TV, RADIO SPORTS

Posted

TV, RADIO SPORTS

TODAY

6 a.m. - Professional Tennis: Rolex Masters Quarterfinal Matches from Shanghai (TENNIS).

7:20 a.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group C Match from Kochi, India - Germany vs. Guinea (FOX SPORTS 2).

8 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Italian Open Second Round from Turin, Italy (GOLF).

10:20 a.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group D Match from Goa, India - Brazil vs. Niger (FOX SPORTS 2).

Noon - NASCAR Racing: Camping World Truck Series Fred's 250 Practice from Talladega, Ala. (FOX SPORTS 1).

Noon - LPGA Golf: KEB Hana Bank Championship Second Round from Incheon, South Korea (GOLF).

1 p.m. - NASCAR Racing: Monster Energy Cup Series Alabama 500 Practice from Talladega, Ala. (NBC SPORTS NETWORK).

2 p.m. - NASCAR Racing: Camping World Truck Series Fred's 250 Practice from Talladega, Ala. (FOX SPORTS 1).

2:20 p.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Cologne vs. Stuttgart (FOX SPORTS 2, UNIVISION).

2:30 p.m. - Senior PGA Golf: PGA Tour Champions SAS Championship First Round from Cary, N.C. (GOLF).

3 p.m. - NASCAR Racing: Monster Energy Cup Series Practice from Talladega, Ala. (NBC SPORTS NETWORK).

4:30 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group C Match from Goa, India - Iran vs. Costa Rica (FOX SPORTS 2).

5 p.m. - Women's College Soccer: San Diego State at Colorado College (SPECTRUM 1250).

6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).

6:30 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group D Match from Kochi, India - North Korea vs. Spain (FOX SPORTS 2).

6:30 p.m. - High School Football: Lugoff-Elgin at Hartsville (WPUB-FM 102.7).

7 p.m. - College Football: Clemson at Syracuse (ESPN, WWBD-FM 94.7).

7 p.m. - CFL Football: Calgary at Hampton (ESPN2).

7 p.m. - College Football: Maryland at Wisconsin (ESPNU).

7 p.m. - Women's College Soccer: Oklahoma State at Texas Tech (FOX SPORTS SOUTHEAST).

7 p.m. - College Soccer: Virginia at North Carolina State (FOX SPORTSOUTH).

7 p.m. - College Hockey: Denver at Notre Dame (NBC SPORTS NETWORK).

7 p.m. - College Basketball: Kentucky Practice from Lexington, Ky. (SEC NETWORK).

7 p.m. - High School Football: Carolina Forest at Sumter (WIBZ-FM 95.5).

7 p.m. - High School Football: Hammond at Wilson Hall (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).

7:30 p.m. - High School Football: Lake City at Waccamaw (WWFN-FM 100.1).

8 p.m. - Major League Baseball: American League Championship Series Game 1 - New York Yankees at Houston (FOX SPORTS 1).

8 p.m. - NBA Preseason Basketball: San Antonio at Houston (TNT).

8 p.m. - Women's College Soccer: New Mexico at Air Force (SPECTRUM 1250).

10 p.m. - Women's College Volleyball: Hawaii at Long Beach State (ESPNU).

10 p.m. - High School Football: Friday Night Prep Zone Scoreboard Show (WIBZ-FM 95.5).

10:30 p.m. - College Football: Washington State at California (ESPN).

10:30 p.m. - NBA Preseason Basketball: Los Angeles Lakers at Los Angeles Clippers (TNT).

11 p.m. - PGA Golf: CIMB Classic Third Round from Kuala Lumpur, Malaysia (GOLF).

1:30 a.m. - Professional Tennis: Rolex Masters Singles and Doubles Semifinal Matches from Shanghai (TENNIS).

SATURDAY

6 a.m. - Professional Tennis: Rolex Masters Singles and Doubles Semifinal Matches from Shanghai (TENNIS).

6:30 p.m. - Professional Golf: European PGA Tour Italian Open Third Round from Turin, Italy (GOLF).

7:20 a.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group E Match from Guwahati, India - Honduras vs. France (FOX SPORTS 1).

7:20 a.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group E Match from Kolkata, India - New Caledonia vs. Japan (FOX SPORTS 2).

7:25 a.m. - International Soccer: English Premier League Match - Manchester United vs. Liverpool (NBC SPORTS NETWORK).

9:25 a.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Freiburg vs. Bayern Munich (FOX SPORTS 2).

9:55 a.m. - International Soccer: English Premier League Match - Chelsea vs. Crystal Palace (NBC SPORTS NETWORK).

10 a.m. - International Soccer: English Premier League Match - Bournemouth vs. Tottenham (NBC SPORTS NETWORK).

10:30 a.m. - NASCAR Racing: Camping World Truck Series Fred's 250 Pole Qualifying from Talladega, Ala. (FOX SPORTS 1).

11:30 a.m. - LPGA Golf: KEB Hana Bank Championship Third Round from Incheon, South Korea (GOLF).

Noon - College Football: Michigan at Indiana (WOLO 25).

Noon - College Football: Eastern Michigan at Army (CBS SPORTS NETWORK).

College Football: South Carolina at Tennessee (ESPN, WIBZ-FM 95.5, WNKT-FM 107.5).

Noon - College Football: Connecticut at Temple (ESPNEWS).

Noon - College Football: Florida State at Duke (ESPN2).

Noon - College Football: Texas Tech at West Virginia (ESPNU).

Noon - College Football: Texas Christian at Kansas State (FOX SPORTS 1).

Noon - College Football: Kansas at Iowa State (FOX SPORTS SOUTHEAST).

Noon - College Football: North Carolina State at Pittsburgh (FOX SPORTSOUTH).

Noon - College Football: Teams To Be Announced (SEC NETWORK).

12:20 p.m. - International Soccer: Bundesliga League Match - Leipzig vs. Borussia Dortmund (FOX SPORTS 2, UNIVISION).

12:30 p.m. - International Soccer: English Premier League Match - Arsenal vs. Watford (WIS 10).

1 p.m. - NASCAR Racing: Camping World Truck Series Fred's 250 from Talladega, Ala. (FOX SPORTS 1, WEGX-FM 92.9).

1 p.m. - College Football: East Tennessee State at Western Carolina (WKTC 63).

2:30 p.m. - Senior PGA Golf: PGA Tour Champions SAS Championship Second Round from Cary, N.C. (GOLF).

3:30 p.m. - College Football: Auburn at Louisiana State (WLTX 19).

3:30 p.m. - College Football: Georgia Tech at Miami (WOLO 25).

3:30 p.m. - College Football: Akron at Western Michigan (CBS SPORTS NETWORK).

3:30 p.m. - College Football: Oklahoma vs. Texas from Dallas (ESPN).

3:30 p.m. - College Football: Northwestern at Maryland (ESPN2).

3:30 p.m. - College Football: Baylor at Oklahoma State (FOX SPORTS 1).

3:30 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group F Match from Kolkata, India - Iraq vs. England (FOX SPORTS 2).

3:30 p.m. - College Football: Virginia at North Carolina (FOX SPORTSOUTH).

3:30 p.m. - College Football: Chattanooga at Mercer (SPECTRUM 1250).

3:45 p.m. - College Football: Navy at Memphis (ESPNU).

4 p.m. - Major League Baseball: American League Championship Series Game 2 - New York Yankees at Houston (WACH 57).

4 p.m. - College Football: Houston at Tulsa (ESPNEWS).

4 p.m. - NASCAR Racing: Monster Energy Cup Series Pole Qualifying from Talladega, Ala. (NBC SPORTS NETWORK).

4 p.m. - College Football: Teams To Be Announced (SEC NETWORK).

4:30 p.m. - NWSL Soccer: NWSL Championship Game from Orlando, Fla. (LIFETIME).

5:30 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 World Cup Group F Match from Guwahati, India - Chile vs. Mexico (FOX SPORTS 2).

6 p.m. - College Hockey: Denver at Notre Dame (NBC SPORTS NETWORK).

7 p.m. - College Football: East Carolina at Central Florida (CBS SPORTS NETWORK).

7 p.m. - College Football: Texas A&M at Florida (ESPN2).

7 p.m. - NHL Hockey: Carolina at Winnipeg (FOX SPORTSOUTH).

7 p.m. - College Football: Texas-El Paso at Southern Mississippi (SPECTRUM 1250).

7:15 p.m. - College Football: Arkansas at Alabama (ESPN).

7:30 p.m. - Professional Boxing: Leo Santa Cruz vs. Chris Avalos in a Featherweight Bout and Abner Mares vs. Andres Gutierrez in a Featherweight Bout from Carson, Calif. (WACH 57).

7:30 p.m. - College Football: Cincinnati at South Florida (ESPNU).

7:30 p.m. - College Football: Ohio State at Nebraska (FOX SPORTS 1).

7:30 p.m. - College Football: Teams To Be Announced (SEC NETWORK).

8 p.m. - College Football: Utah at Southern California (WOLO 25).

8 p.m. - Major League Baseball: National League Championship Series Game 1 - Chicago Cubs or Washington at Los Angeles Dodgers (TBS).

10:15 p.m. - College Football: Nevada at Colorado State (ESPN2).

10:30 p.m. - College Football: Boise State at San Diego State (CBS SPORTS NETWORK).

10:30 p.m. - College Football: Hampton at Norfolk State (ESPNU).

10:45 p.m. - College Football: Washington at Arizona State (ESPN).

11 p.m. - College Football: Oregon at Stanford (FOX SPORTS 1).

11 p.m. - PGA Golf: CIMB Classic Final Round from Kuala Lumpur, Malaysia (GOLF).

4:30 a.m. - Professional Tennis: Rolex Masters Singles Final Match from Shanghai (TENNIS).

PREP SCHEDULE

ToDAY

Varsity Football

Carolina Forest at Sumter, 7:30 p.m.

Darlington at Lakewood, 7:30 p.m.

Timberland at Manning, 7:30 p.m.

Cheraw at Lee Central, 7:30 p.m.

East Clarendon at Green Sea-Floyds, 7:30 p.m.

St. John's at Scott's Branch, 7:30 p.m.

Hammond at Wilson Hall, 7:30 p.m.

Pinewood Prep at Laurence Manning, 7:30 p.m.

Thomas Sumter at Trinity-Byrnes, 7:30 p.m.

Robert E. Lee at Florence Christian, 7:30 p.m.

Clarendon Hall at Andrew Jackson Academy, 7:30 p.m.

Varsity Boys Soccer

Sumter Christian at Legacy Christian, 5 p.m.

Varsity Swimming

Sumter in 4A State Meet (at USC Natorium in Columbia), TBA

Varsity Volleyball

Sumter Christian at Legacy Christian, 5 p.m.

SATURDAY

Varsity and JV Equestrian

Wilson Hall in Interscholastic Equestrian Association Competition (at Tally Ho Equestrian Center in Timmonsville), TBA

Wilson Hall in SCISA State Meet (at Augusta Aquatic Center), TBA

MLB POSTSEASON

DIVISION SERIES

(Best-of-5; x-if necessary)

American League

Houston 3, Boston 1

Thursday, Oct. 5: Houston 8, Boston 2

Friday, Oct. 6: Houston 8, Boston 2

Sunday, Oct. 8: Boston 10, Houston 3

Monday, Oct. 9: Houston 5, Boston 4

New York 3, Cleveland 2

Thursday, Oct. 5: Cleveland 4, New York 0

Friday, Oct. 6: Cleveland 9, New York 8, 13 innings

Sunday, Oct. 8: New York 1, Cleveland 0

Monday, Oct. 9: New York 7, Cleveland 3

Wednesday, Oct. 11: New York 5, Cleveland 2

National League

Chicago 2, Washington 2

Friday, Oct. 6: Chicago 3, Washington 0

Saturday, Oct. 7: Washington 6, Chicago 3

Monday, Oct. 9: Chicago 2, Washington 1

Tuesday, Oct. 10: Washington at Chicago, ppd., rain

Wednesday, Oct. 11: Washington 5, Chicago 0

Thursday, Oct. 12: Chicago at Washington, 8:08 p.m. (TBS)

Los Angeles 3, Arizona 0

Friday, Oct. 6: Los Angeles 9, Arizona 5

Saturday, Oct. 7: Los Angeles 8, Arizona 5

Monday, Oct. 9: Los Angeles 3, Arizona 1

LEAGUE CHAMPIONSHIP SERIES

(Best-of-7; x-if necessary)

American League

Houston vs. New York

Friday, Oct. 13: New York (Tanaka 13-12) at Houston (Keuchel 14-5) (FS1), 8:08 p.m.

Saturday, Oct. 14: New York (Severino 14-6) at Houston (Verlander 15-8) (Fox), 4:08 p.m.

Monday, Oct. 16: Houston at New York (Sabathia 14-5) (FS1), 8:08 p.m.

Tuesday, Oct. 17: Houston at New York (Gray 10-12) (Fox or FS1)

x-Wednesday, Oct. 18: Houston at New York (Fox or FS1)

x-Friday, Oct. 20: New York at Houston (Fox or FS1)

x-Saturday, Oct. 21: New York at Houston (Fox or FS1)

National League

Los Angeles vs. Chicago-Washington winner

Saturday, Oct. 14: Chicago-Washington winner at Los Angeles, TBA (TBS), 8:08 p.m.

Sunday, Oct. 15: Chicago-Washington winner at Los Angeles, TBA (TBS), 7:38 p.m.

Tuesday, Oct. 17: Los Angeles at Chicago-Washington winner, TBA (TBS)

Wednesday, Oct. 18: Los Angeles at Chicago-Washington winner, TBA (TBS)

x-Thursday, Oct. 19: Los Angeles at Chicago-Washington winner, TBA (TBS)

x-Saturday, Oct. 21: Chicago-Washington winner at Los Angeles, TBA (TBS)

x-Sunday, Oct. 22: Chicago-Washington winner at Los Angeles, TBA (TBS)

WORLD SERIES

(Best-of-7; x-if necessary)

All Games Televised by Fox

Game 1: Tuesday, Oct. 24

Game 2: Wednesday, Oct. 25

Game 3: Friday, Oct. 27

Game 4: Saturday, Oct. 28

Game 5: x-Sunday, Oct. 29

Game 6: x-Tuesday, Oct. 31

Game 7: x-Wednesday, Nov. 1

NHL STANDINGS

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GPWLOTPtsGFGA

Toronto431062216

Detroit3210487

Tampa Bay321041311

Ottawa3102489

Florida2110289

Boston31202713

Montreal41302513

Buffalo30211715

Metropolitan Division

GPWLOTPtsGFGA

New Jersey33006166

Pittsburgh421151217

Washington421151612

Columbus3210486

Philadelphia422041313

Carolina2101366

N.Y. Islanders412131014

N.Y. Rangers413021015

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GPWLOTPtsGFGA

St. Louis44008159

Chicago43017217

Colorado43106159

Nashville31202913

Dallas3120278

Winnipeg312021015

Minnesota2011169

Pacific Division

GPWLOTPtsGFGA

Vegas3300694

Calgary43106129

Los Angeles3201595

Anaheim421151011

Vancouver2101355

Edmonton3120278

Arizona30211712

San Jose2020049

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Wednesday's Games

New Jersey 6, Toronto 3

Pittsburgh 3, Washington 2

Colorado 6, Boston 3

Anaheim 3, N.Y. Islanders 2

Calgary 4, Los Angeles 3, OT

Thursday's Games

Pittsburgh at Tampa Bay, 7:30 p.m.

St. Louis at Florida, 7:30 p.m.

Dallas at Nashville, 8 p.m.

Minnesota at Chicago, 8:30 p.m.

Winnipeg at Vancouver, 10 p.m.

Detroit at Arizona, 10 p.m.

Buffalo at San Jose, 10:30 p.m.

Friday's Games

Washington at New Jersey, 7 p.m.

N.Y. Rangers at Columbus, 7 p.m.

Anaheim at Colorado, 9 p.m.

Ottawa at Calgary, 9 p.m.

Detroit at Vegas, 10:30 p.m.

Saturday's Games

Washington at Philadelphia, 7 p.m.

Florida at Pittsburgh, 7 p.m.

St. Louis at Tampa Bay, 7 p.m.

Carolina at Winnipeg, 7 p.m.

Toronto at Montreal, 7 p.m.

New Jersey at N.Y. Rangers, 7 p.m.

Colorado at Dallas, 8 p.m.

Columbus at Minnesota, 8 p.m.

Nashville at Chicago, 8:30 p.m.

Boston at Arizona, 9 p.m.

Calgary at Vancouver, 10 p.m.

Ottawa at Edmonton, 10 p.m.

N.Y. Islanders at San Jose, 10:30 p.m.

Buffalo at Los Angeles, 10:30 p.m.

Sunday's Games

Boston at Vegas, 7 p.m.

Buffalo at Anaheim, 9 p.m.

N.Y. Islanders at Los Angeles, 10:30 p.m.

NBA PRESEASON

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

WLPctGB

Boston401.000-

Brooklyn31.7501

Toronto22.5002

Philadelphia13.2503

New York04.0004

Southeast Division

WLPctGB

Washington31.750-

Orlando32.600

Miami32.600

Atlanta22.5001

Charlotte13.2502

Central Division

WLPctGB

Indiana31.750-

Chicago32.600

Detroit22.5001

Milwaukee03.0002

Cleveland04.0003

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

WLPctGB

Houston401.000-

Dallas31.7501

San Antonio22.5002

Memphis22.5002

New Orleans12.3332

Northwest Division

WLPctGB

Utah501.000-

Portland41.8001

Oklahoma City31.7501

Minnesota21.6672

Denver32.6002

Pacific Division

WLPctGB

Golden State12.333-

L.A. Clippers12.333-

Phoenix13.250

Sacramento13.250

L.A. Lakers14.2001

Wednesday's Games

Boston 108, Charlotte 100

Miami 117, Washington 115

Philadelphia 133, Brooklyn 114

Houston 101, Memphis 89

Portland 113, Phoenix 104

Thursday's Games

Dallas vs. Atlanta at Atlanta, 7:30 p.m.

Sacramento at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Friday's Games

Dallas at Charlotte, 6 p.m.

Cleveland at Orlando, 7 p.m.

Washington at New York, 7:30 p.m.

New Orleans at Memphis, 8 p.m.

San Antonio at Houston, 8 p.m.

Toronto at Chicago, 8 p.m.

Detroit at Milwaukee, 8:30 p.m.

Miami vs. Philadelphia at Kansas City, Mo., 8:30 p.m.

Brisbane Bullets at Phoenix, 10 p.m.

Haifa Maccabi at Portland, 10 p.m.

L.A. Lakers at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Sacramento at Golden State, 10:30 p.m.

Saturday's Games

No games scheduled.

Sunday's Games

No games scheduled.

Monday's Games

No games scheduled.

Tuesday's Games

Boston at Cleveland, 8 p.m.

Houston at Golden State, 10:30 p.m.

Wednesday, Oct. 18

Brooklyn at Indiana, 7 p.m.

Charlotte at Detroit, 7 p.m.

Miami at Orlando, 7 p.m.

Philadelphia at Washington, 7 p.m.

Milwaukee at Boston, 7:30 p.m.

New Orleans at Memphis, 8 p.m.

Atlanta at Dallas, 8:30 p.m.

Denver at Utah, 9 p.m.

Minnesota at San Antonio, 9:30 p.m.

Houston at Sacramento, 10 p.m.

Portland at Phoenix, 10 p.m.

TOP 25 SCHEDULE

Friday

No. 2 Clemson at Syracuse, 7 p.m.

No. 8 Washington State at California, 10:30 p.m.

Saturday

No. 1 Alabama vs. Arkansas, 7:15 p.m.

No. 4 Georgia vs. Missouri, 7:30 p.m.

No. 5 Washington at Arizona State, 10:45 p.m.

No. 6 TCU at Kansas State, Noon

No. 7 Wisconsin vs. Purdue, 3:30 p.m.

No. 9 Ohio State at Nebraska, 7:30 p.m.

No. 10 Auburn at LSU, 3:30 p.m.

No. 11 Miami vs. Georgia Tech, 3:30 p.m.

No. 12 Oklahoma vs. Texas at Dallas, 3:30 p.m.

No. 13 Southern Cal vs. Utah, 8 p.m.

No. 14 Oklahoma State vs. Baylor, 3:30 p.m.

No. 17 Michigan at Indiana, Noon

No. 18 South Florida vs. Cincinnati, 7:30 p.m.

No. 19 San Diego State vs. Boise State, 10:30 p.m.

No. 20 NC State at Pittsburgh, Noon

No. 21 Michigan State at Minnesota, 8 p.m.

No. 22 UCF vs. East Carolina, 7 p.m.

No. 23 Stanford vs. Oregon, 11 p.m.

No. 24 Texas Tech at West Virginia, Noon

No. 25 Navy at Memphis, 3:45 p.m.

TRANSACTIONS

THURSDAY

BASEBALL

American League

TEXAS RANGERS - Purchased the Hickory Crawdads (SAL).

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA - Named Air Force Lt. Gen. Michelle D. Johnson senior vice president and head of referee operations.

LOS ANGELES LAKERS - Signed F Travis Wear.

MILWAUKEE BUCKS - Waived G Xavier Munford.

SAN ANTONIO SPURS - Waived C Amida Brimah and G London Perrantes.

FOOTBALL

National Football League

CINCINNATI BENGALS - Placed TE Tyler Eifert on injured reserve.

NEW ENGLAND PATRIOTS - Released S Alex Carter from the practice squad. Placed OL Cole Toner on practice squad injured reserve. Signed LB Trevor Reilly and TE Will Tye to the practice squad.

NEW YORK GIANTS - Signed CB Donte Deayon from the practice squad and CB Brandon Dixon to the practice squad.

HOCKEY

National Hockey League

MINNESOTA WILD - Assigned D Gustav Bouramman from Iowa (AHL) to Rapid City (ECHL).

VANCOUVER CANUCKS - Released D Anton Cederholm from Utica (AHL) to Kalamazoo (ECHL).

American Hockey League

BINGHAMTON DEVILS - Assigned F Chris Calnan to Adirondack (ECHL).

SAN DIEGO GULLS - Assigned G Angus Redmond to Utah (ECHL).

ECHL

ADIRONDACK THUNDER - Released G Nick Niedert.

QUAD CITY MALLARDS - Released D Kevin Kirisits from a tryout agreement.

RAPID CITY RUSH - Released D John Rey.

UTAH GRIZZLIES - Released F Phil Marinaccio.

WICHITA THUNDER - Released F Matt Tipoff.

SOCCER

Major League Soccer

ATLANTA UNITED - Promoted Paul McDonough vice president of soccer operations and signed him to a contract extension through March, 2022.

COLLEGE

BARUCH - Named Michael Kotrozos assistant women's basketball coach.

EMORY & HENRY - Named Tamara Brewster assistant women's basketball coach.

TEXAS RIO GRANDE VALLEY - Named Bryan Novoa women's golf coach.