SCOREBOARD

TV SCHEDULE, STANDINGS & MORE - NOV. 9

Posted

TV, RADIO

TODAY

1 p.m. - PGA Golf: OHL Classic at Mayakoba First Round from Playa del Carmen, Mexico (GOLF).

2;30 p.m. - international Soccer: FIFA 2018 World Cup Qualifying Mach from Belfast, Northern Ireland - Switzerland vs. Northern Ireland (ESPN2).

6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9).

7 p.m. - College Football: Ball State at Northern Illinois (CBS SPORTS NETWORK).

7:30 p.m. - College Football: North Carolina at Pittsburgh (ESPN).

7:30 p.m. - College Football: Georgia Southern at Appalachian State (ESPNU).

8 p.m. - NBA Basketball: Cleveland at Houston (TNT).

8:20 p.m. - NFL Football: Seattle at Arizona (WIS 10, NFL NETWORK, WWFN-FM 100.1, WNKT-FM 107.5).

10 p.m. - International Soccer: Canada vs. United States from Vancouver, British Columbia (ESPN2).

10:30 p.m. - NBA Basketball: Oklahoma City at Denver (TNT).

11 p.m. - LPGA Golf: Blue Bay LPGA Third Round from Hainan Island, China (GOLF).

3 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Nedbank Golf Challenge Second Round from Sun City, South Africa (GOLF).

PREP FOOTBALL SCHEDULE

SCHSL

5A

First Round

Upper State

Dorman 42, Woodmont 7

Gaffney 33, Easley 14

Hillcrest 40, Fort Mill 14

Mauldin 27, Rock Hill 7

Spartanburg 31, Westside 17, OT

T.L. Hanna 57, James F. Byrnes 7

Greenwood 35, Nation Ford 14

Northwestern 58, Laurens 7

Lower State

Carolina Forest 34, Lexington 21

Conway 34, Wando 10

Dutch Fork 77, Stratford 20

Fort Dorchester 49, Socastee 15

Spring Valley 28, West Ashley 0

Summerville 29, Irmo 7

Sumter 35, White Knoll 7

West Florence 42, Ashley Ridge 35, 2OT

Second Round

Friday

Upper State

Greenwood at T.L. Hanna

Mauldin at Rock Hill

Gaffney at Northwestern

Spartanburg at Hillcrest

Lower State

West Florence at Dutch Fork

Sumter at Summerville

Spring Valley at Conway

Carolina Forest at Fort Dorchester

4A

First Round

Upper State

Belton-Honea Path 24, Union County 21

Eastside 45, Wren 23

Greenville 64, Blue Ridge 18

Greer 42, D.W. Daniel 7

South Aiken 47, Ridge View 28

South Pointe 67, Midland Valley 14

Westwood 23, North Augusta 13

York 55, Airport 14

Lower State

Berkeley 21, Marlboro County 7

Cane Bay 42, Wilson 25

Crestwood 28, Chapin 14

Hartsville 45, Orangeburg-Wilkinson 6

Lower Richland 38, Darlington 6

Lugoff-Elgin 38, Dreher 21

Myrtle Beach 48, Beaufort 7

North Myrtle Beach 59, Colleton County 36

Second Round

Friday

Upper State

York at Greenville

South Aiken at Greer

Belton-Honea path at South Pointe

Westwood at Eastside

Lower State

Myrtle Beach at Lower Richland

Cane Bay at Hartsville

Crestwood at North Myrtle Beach

Lugoff-Elgin at Berkeley

3A

First Round

Upper State

Broome 31, Walhalla 24

Chapman 57, Crescent 13

Chester 61, Powdersville 28

Emerald 48, Indian Land 23

Fairfield Central 29, Southside 22

Newberry 38, Pendleton 34

Palmetto 19, Camden 7

Seneca 18, Clinton 14

Lower State

Bishop England 32, Battery Creek 26

Bluffton 22, Hanahan 21

Brookland-Cayce 53, Loris 22

Dillon 35, Strom Thurmond 7

Georgetown 29, Swansea 0

Gilbert 57, Aynor 16

Timberland 12, May River 10

Wade Hampton (H) 23, Manning 18

Second Round

Friday

Upper State

Chester at Chapman

Palmetto at Seneca

Newberry at Fairfield Central

Broome at Emerald

Lower State

Bluffton at Gilbert

Bishop England at Dillon

Brookland-Cayce at Wade Hampton

Georgetown at Timberland

2A

First Round

Upper State

Abbeville 42, St. Joseph 6

Blacksburg 24, Liberty 17

Cheraw 28, Gray Collegiate Academy 18

Chesterfield 34, Fox Creek 23

Lee Central 42, W.J. Keenan 16

Ninety Six 56, Christ Church 36

Saluda 24, Central 21

Southside Christian 50, Chesnee 0

Lower State

Andrews 48, Garrett 0

Bamberg-Ehrhardt 51, Kingstree 13

Batesburg-Leesville 41, Mullins 18

Carvers Bay 48, Calhoun County 12

Latta 43, North Charleston 12

Whale Branch 30, Buford 27

Woodland 27, Silver Bluff 0

Second Round

Friday

Upper State

Cheraw at Blacksburg

Chesterfield at Abbeville

Ninety Six at Saluda

Southside Christian at Lee Central

Lower State

Latta at Bamberg-Ehrhardt

Woodland at Carvers Bay

Batesburg-Leesville at Whale Branch

Andrews at Barnwell

1A

First Round

Upper State

Dixie 38, Blackville-Hilda 12

Hunter-Kinard-Tyler 50, Whitmire 10

Lewisville 31, Wagener-Salley 2

Timmonsville 72, Denmark-Olar 8

Lower State

Cross 26, East Clarendon 10

Green Sea Floyds 20, Scott's Branch 18

Hannah-Pamplico 57, Military Magnet Academy 22

St. John's 46, Bethune-Bowman 6

Second Round

Friday

Upper State

Lewisville at McCormick

Timmonsville at Ridge Spring-Monetta

Hunter-Kinard-Tyler at Lamar

Dixie at Williston-Elko

Lower State

Green Sea-Floyds at Baptist Hill

Cross at Lake View

SCISA

3A

First Round

Laurence Manning, 20, Wilson Hall 14

Porter-Gaud 20, Pinewood Prep 7

Semifinals

Friday

Laurence Manning at Ben Lippen

Porter-Gaud at Hammond

2A

First Round

First Baptist 52, Spartanburg Christian 0

Florence Christian 24, St. Andrew's 22

Robert E. Lee 42, Hilton Head Christian 7

Trinity Byrnes 41, Northwood 10

Semifinals

Friday

Robert E. Lee at First Baptist

Florence Christian at Trinity-Byrnes

1A

First Round

Carolina Academy 41, Dorchester 6

Dillon Christian 35, John Paul II 0

Pee Dee 49, Colleton Prep 20

Thomas Heyward 20, Christian Academy of Myrtle Beach 14

Semifinals

Friday

Pee Dee at Thomas Heyward

Carolina at Dillon Christian

8-Man Division I

First Round

Wardlaw 80, Cathedral Academy 12

Northside Christian 60, Summerville Faith Christian 52

Beaufort Academy 40, Holly Hill Academy 6

Coastal Christian 62, St. John's Christian 28

Semifinals

Friday

Beaufort at Wardlaw

Northside Christian at Coastal Christian

8-Man Division II

First Round

Clarendon Hall 29, Richard Winn 28

Patrick Henry 60, W. Wyman King 48

Semifinals

Friday

Clarendon Hall at Andrew Jackson

Patrick Henry at Jefferson Davis

Your browser don't support Java Applet.

NFL STANDINGS

By The Associated Press

All Times EST

AMERICAN CONFERENCE

East

WLTPctPFPA

New England620.750216179

Buffalo530.625174149

Miami440.500116179

N.Y. Jets450.444191207

South

WLTPctPFPA

Tennessee530.625181193

Jacksonville530.625206117

Houston350.375229208

Indianapolis360.333162260

North

WLTPctPFPA

Pittsburgh620.750167131

Baltimore450.444190171

Cincinnati350.375129158

Cleveland080.000119202

West

WLTPctPFPA

Kansas City630.667253208

Oakland450.444196214

Denver350.375150198

L.A. Chargers350.375150152

NATIONAL CONFERENCE

East

WLTPctPFPA

Philadelphia810.889283179

Dallas530.625226178

Washington440.500177194

N.Y. Giants170.125129207

South

WLTPctPFPA

New Orleans620.750221155

Carolina630.667168159

Atlanta440.500170172

Tampa Bay260.250158198

North

WLTPctPFPA

Minnesota620.750179135

Detroit440.500206186

Green Bay440.500181191

Chicago350.375134171

West

WLTPctPFPA

L.A. Rams620.750263155

Seattle530.625189149

Arizona440.500139201

San Francisco090.000143239

Today's Game

Seattle at Arizona, 8:25 p.m.

Sunday's Games

Pittsburgh at Indianapolis, 1 p.m.

Minnesota at Washington, 1 p.m.

L.A. Chargers at Jacksonville, 1 p.m.

New Orleans at Buffalo, 1 p.m.

Green Bay at Chicago, 1 p.m.

Cincinnati at Tennessee, 1 p.m.

N.Y. Jets at Tampa Bay, 1 p.m.

Cleveland at Detroit, 1 p.m.

Houston at L.A. Rams, 4:05 p.m.

N.Y. Giants at San Francisco, 4:25 p.m.

Dallas at Atlanta, 4:25 p.m.

New England at Denver, 8:30 p.m.

Open: Kansas City, Philadelphia, Baltimore, Oakland

Monday's Game

Miami at Carolina, 8:30 p.m.

Thursday, Nov. 16

Tennessee at Pittsburgh, 8:25 p.m.

Sunday, Nov. 19

Baltimore at Green Bay, 1 p.m.

Arizona at Houston, 1 p.m.

Tampa Bay at Miami, 1 p.m.

Washington at New Orleans, 1 p.m.

Jacksonville at Cleveland, 1 p.m.

Detroit at Chicago, 1 p.m.

L.A. Rams at Minnesota, 1 p.m.

Kansas City at N.Y. Giants, 1 p.m.

Buffalo at L.A. Chargers, 4:05 p.m.

New England vs Oakland at Mexico City, MX, 4:25 p.m.

Cincinnati at Denver, 4:25 p.m.

Philadelphia at Dallas, 8:30 p.m.

Open: Indianapolis, San Francisco, Carolina, N.Y. Jets

Monday, Nov. 20

Atlanta at Seattle, 8:30 p.m.

NBA STANDINGS

By The Associated Press

All Times EST

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

WLPctGB

Boston92.818-

Toronto64.6002

Philadelphia64.6002

New York65.5453

Brooklyn47.3645

Southeast Division

WLPctGB

Orlando74.636-

Washington55.5001

Charlotte56.4552

Miami46.4002

Atlanta29.1825

Central Division

WLPctGB

Detroit83.727-

Cleveland56.4553

Indiana57.4173

Milwaukee46.4003

Chicago27.2225

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

WLPctGB

Houston83.727-

Memphis74.6361

San Antonio74.6361

New Orleans65.5452

Dallas210.1676

Northwest Division

WLPctGB

Minnesota73.700-

Portland65.5451

Denver65.5451

Utah56.4552

Okla. City46.4003

Pacific Division

WLPctGB

Golden State83.727-

L.A. Clippers55.5002

L.A. Lakers55.5002

Phoenix47.3644

Sacramento28.2005

Tuesday's Games

Cleveland 124, Milwaukee 119

Dallas 113, Washington 99

New Orleans 117, Indiana 112

New York 118, Charlotte 113

Toronto 119, Chicago 114

San Antonio 120, L.A. Clippers 107

Denver 112, Brooklyn 104

Philadelphia 104, Utah 97

Memphis 98, Portland 97

Sacramento 94, Oklahoma City 86

Wednesday's Games

Detroit 114, Indiana 97

Orlando 112, New York 99

L.A. Lakers at Boston, 8 p.m.

Miami at Phoenix, 9 p.m.

Minnesota at Golden State, 10:30 p.m.

Today's Games

L.A. Lakers at Washington, 7 p.m.

New Orleans at Toronto, 7:30 p.m.

Cleveland at Houston, 8 p.m.

Philadelphia at Sacramento, 10 p.m.

Oklahoma City at Denver, 10:30 p.m.

Friday's Games

Atlanta at Detroit, 7 p.m.

Charlotte at Boston, 7:30 p.m.

Indiana at Chicago, 8 p.m.

L.A. Clippers at Oklahoma City, 9 p.m.

Miami at Utah, 9 p.m.

Milwaukee at San Antonio, 9 p.m.

Orlando at Phoenix, 9 p.m.

Brooklyn at Portland, 10 p.m.

Saturday's Games

Atlanta at Washington, 7 p.m.

L.A. Clippers at New Orleans, 7 p.m.

Memphis at Houston, 8 p.m.

Sacramento at New York, 8 p.m.

Chicago at San Antonio, 8:30 p.m.

Cleveland at Dallas, 8:30 p.m.

L.A. Lakers at Milwaukee, 8:30 p.m.

Philadelphia at Golden State, 8:30 p.m.

Brooklyn at Utah, 9 p.m.

Minnesota at Phoenix, 9 p.m.

Orlando at Denver, 9 p.m.

NHL STANDINGS

By The Associated Press

All Times EST

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GWLOTPtsGFGA

Tampa Bay151122245942

Toronto16970186158

Ottawa14635175147

Detroit16871174543

Boston13643153940

Montreal16781154457

Buffalo15582123854

Florida14482104859

Metropolitan Division

GWLOTPtsGFGA

Pittsburgh17962204559

New Jersey14941195045

Columbus16961195246

N.Y. Island.15852185548

Washington16871174751

Philadelphia15762164743

N.Y. Rangers16772165255

Carolina13553133538

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GWLOTPtsGFGA

St. Louis161231255337

Winnipeg14833194640

Nashville15852184042

Colorado14860164847

Dallas15870164243

Chicago15762164336

Minnesota13562124040

Pacific Division

GWLOTPtsGFGA

Los Angeles151122245234

Vegas15951195244

Vancouver15852184237

San Jose13850163630

Calgary15870163843

Anaheim15663154347

Edmonton14581113244

Arizona17213264268

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Monday's Games

Washington 3, Arizona 2, OT

N.Y. Rangers 5, Columbus 3

Boston 5, Minnesota 3

Toronto 4, Vegas 3, SO

Winnipeg 4, Dallas 1

Detroit 3, Vancouver 2

Tuesday's Games

Edmonton 2, N.Y. Islanders 1, OT

Buffalo 3, Washington 1

St. Louis 3, New Jersey 1

Carolina 3, Florida 1

Nashville 3, Columbus 1

Pittsburgh 3, Arizona 1

Montreal 3, Vegas 2

Vancouver 5, Calgary 3

Los Angeles 4, Anaheim 3, OT

Wednesday's Games

Minnesota at Toronto, 7:30 p.m.

Boston at N.Y. Rangers, 8 p.m.

Tampa Bay at San Jose, 10:30 p.m.

Tosday's Games

Edmonton at New Jersey, 7 p.m.

Chicago at Philadelphia, 7 p.m.

Minnesota at Montreal, 7:30 p.m.

Arizona at St. Louis, 8 p.m.

Detroit at Calgary, 9 p.m.

Vancouver at Anaheim, 10 p.m.

Tampa Bay at Los Angeles, 10:30 p.m.

Friday's Games

Ottawa at Colorado, 2 p.m.

Boston at Toronto, 7 p.m.

Florida at Buffalo, 7 p.m.

Carolina at Columbus, 7 p.m.

Pittsburgh at Washington, 7 p.m.

N.Y. Islanders at Dallas, 8:30 p.m.

Winnipeg at Vegas, 10:30 p.m.