TV, RADIO
TODAY
5 a.m. - International Baseball: MLB Japan All-Star Series Game 5 from Nagoya, Japan -- MLB All-Stars vs. Samurai Japan (MLB NETWORK).
7 a.m. - Professional Tennis: ATP World Tour Finals Day 4 Round-Robin Doubles Matches from London (TENNIS).
9 a.m. - Professional Tennis: ATP World Tour Finals Day 4 Round-Robin Singles Matches from London (TENNIS).
11:50 a.m. - Women's International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group C Match from Colonia Del Sacramento, Uruguay -- United States vs. Cameroon (FOX SPORTS 2).
1 p.m. -Professional Tennis: ATP World Tour Finals Day 4 Round-Robin Doubles Matches from London (TENNIS).
2:50 p.m. - Women's International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group C Match from Colonia Del Sacramento, Uruguay -- North Korea vs. Germany (FOX SPORTS 2).
3 p.m. - Professional Tennis: ATP World Tour Finals Day 4 Round-Robin Singles Matches from London (TENNIS).
5 p.m. - Women's International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group D Match from Montevideo, Uruguay - Canada vs. Colombia (FOX SPORTS 2).
6 p.m. - Women's College Volleyball: Kentucky at Arkansas (ESPNU).
6 p.m. - Major League Baseball: Baseball Writers' Association of America Awards Cy Young Award (MLB NETWORK).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240)/
6:30 p.m. - College Basketball: Michigan at Villanova (FOX SPORTS 1).
7 p.m. - College Football: Buffalo at Ohio (ESPN2).
7 p.m. - College Basketball: Eastern Michigan at Duke (FOX SPORTSOUTH).
7 p.m. - Women's College Volleyball: Tennessee at Missouri (SEC NETWORK).
7 p.m. - College Baskeball: Sam Houston State at Clemson (WWBD-FM 94., WPUB-FM 102.7).
8 p.m. - NBA Basketball: New Orleans at Minnesota (ESPN).
8 p.m. - College Football: Miami (Ohio) at Northern Illinois (ESPNU).
8 p.m. - College Basketball: Texas (San Antonio) at Oklahoma State (FOX SPORTS SOUTHEAST).
8 p.m. -Professional Golf: PGA Tour Australasia Emirates Australian Open First Round from Sydney (GOLF).
8 p.m. - NHL Hockey: St. Louis at Chicago (NBC SPORTS NETWORK).
8:30 p.m. - College Basketball: Marquette at Indiana (FOX SPORTS 1).
8:30 p.m. - Women's International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group D Match from Montevideo, Uruguay - South Korea vs. Spain (FOX SPORTS 2).
9 p.m. - College Basketball: North Dakota at Kentucky (SEC NETWORK).
10:30 p.m. - NBA Basketball: Portland at Los Angeles Lakers (ESPN).
10:30 p.m. - NHL Hockey: Anaheim at Vegas (NBC SPORTS NETWORK).
3 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour DP World Tour Championship First Round from Dubai, United Arab Emirates (GOLF).
SCHSL STATE PLAYOFFS
Second Round
Friday
5A
Upper State
Northwestern at T.L. Hanna
Nation Ford at Dorman
Gaffney at Rock Hill
Byrnes at Sumter
Lower State
West Ashley at Dutch Fork
Fort Dorchester at West Florence
River Bluff at Berkeley
Carolina Forest at Summerville
4A
Upper State
Westwood at Ridge View
York at Greer
Daniel at South Pointe
Wren at A.C. Flora
Lower State
Colleton County at North Augusta
Brookland-Cayce at Hartsville
Wilson at North Myrtle Beach
Marlboro County at Myrtle Beach
3A
Upper State
Camden at Chapman
Indian Land at Union County
Southside at Pendleton
Broome at Chester
Lower State
Swansea at Dillon
Gilbert at May River
Aynor at Hanahan
Wade Hampton at Strom Thurmond
2A
Upper State
Ninety Six at Southside Christian
Saluda at Buford
North Central at Abbeville
Batesburg-Leesville at Central
Lower State
Mullins at Timberland
Calhoun County at Barnwell
Bamberg-Ehrhardt at Gray Collegiate
Whale Branch at Carvers Bay
1A
Upper State
Ridge Spring-Monetta at Dixie
McBee at Blackville-Hilda
Williston-Elko at Lamar
Whitmire at Wagener-Salley
Lower State
Branchville at Baptist Hill
Green Sea-Floyds at C.E. Murray
Hemingway at Bethune-Bowman
St. John's at Lake View
SCISA STATE PLAYOFFFS
3A
Semifinals
Friday
Hammond 49, Cardinal Newman 12
First Baptist 28, Porter-Gaud 13
Championship
Saturday, Nov. 17
At Charlie W. Johnson Stadium (Columbia)
First Baptist vs. Hammond, 7:30 p.m.
2A
Semifinals
Friday
Florence Christian 42, Trinity-Byrnes 35
John Paul II 49, Robert E. Lee 6
Championship
Saturday, Nov. 17
At Charlie W. Johnson Stadium (Columbia)
Florence Christian vs. John Paul II, noon
1A
Semifinals
Friday, Nov. 9
Pee Dee 45, Bethesda Academy 28
Thomas Heyward 52, Carolina Academy 30
Championship
Saturday, Nov. 17
At Charlie W. Johnson Stadium (Columbia)
Thomas Heyward vs. Pee Dee, 3:30 p.m.
8-Man
Semifinals
Friday
Andrew Jackson Academy 38, Clarendon Hall 30
Beaufort Academy 40, Jefferson Davis 30
Championship
Friday, Nov. 16
At Calhoun Academy (St. Matthews)
Andrew Jackson vs. Beaufort Academy, 7:30 p.m.
NFL STANDINGS
AMERICAN CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
New England730.700280236
Miami550.500199256
Buffalo370.300137251
N.Y. Jets370.300208254
South
WLTPctPFPA
Houston630.667216184
Tennessee540.556168151
Indianapolis450.444260239
Jacksonville360.333160199
North
WLTPctPFPA
Pittsburgh621.722279209
Cincinnati540.556235288
Baltimore450.444213160
Cleveland361.350218263
West
WLTPctPFPA
Kansas City910.900353240
L.A. Chargers720.778240186
Denver360.333205213
Oakland180.111147272
NATIONAL CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
Washington630.667176175
Dallas450.444181171
Philadelphia450.444198183
N.Y. Giants270.222177228
South
WLTPctPFPA
New Orleans810.889330232
Carolina630.667241232
Atlanta450.444244254
Tampa Bay360.333232291
North
WLTPctPFPA
Chicago630.667269175
Minnesota531.611221204
Green Bay441.500223216
Detroit360.333202244
West
WLTPctPFPA
L.A. Rams910.900335231
Seattle450.444219192
Arizona270.222124225
San Francisco280.200230266
Thursday's Games
Green Bay at Seattle, 8:20 p.m.
Sunday's Games
Houston at Washington, 1 p.m.
Pittsburgh at Jacksonville, 1 p.m.
Tampa Bay at N.Y. Giants, 1 p.m.
Dallas at Atlanta, 1 p.m.
Cincinnati at Baltimore, 1 p.m.
Carolina at Detroit, 1 p.m.
Tennessee at Indianapolis, 1 p.m.
Denver at L.A. Chargers, 4:05 p.m.
Oakland at Arizona, 4:05 p.m.
Philadelphia at New Orleans, 4:25 p.m.
Minnesota at Chicago, 8:20 p.m.
Open: Buffalo, San Francisco, Miami, New England, Cleveland, N.Y. Jets
Monday's Games
Kansas City at L.A. Rams, 8:15 p.m.
Thursday, Nov. 22
Chicago at Detroit, 12:30 p.m.
Washington at Dallas, 4:30 p.m.
Atlanta at New Orleans, 8:20 p.m.
Sunday, Nov. 25
Seattle at Carolina, 1 p.m.
New England at N.Y. Jets, 1 p.m.
Jacksonville at Buffalo, 1 p.m.
San Francisco at Tampa Bay, 1 p.m.
Oakland at Baltimore, 1 p.m.
N.Y. Giants at Philadelphia, 1 p.m.
Cleveland at Cincinnati, 1 p.m.
Arizona at L.A. Chargers, 4:05 p.m.
Pittsburgh at Denver, 4:25 p.m.
Miami at Indianapolis, 4:25 p.m.
Green Bay at Minnesota, 8:20 p.m.
Open: L.A. Rams, Kansas City
Monday, Nov. 26
Tennessee at Houston, 8:15 p.m.
NBA STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
WLPctGB
Toronto122.857-
Philadelphia96.6003
Boston76.5384
Brooklyn68.4296
New York410.2868
Southeast Division
WLPctGB
Charlotte76.538-
Orlando68.4291
Miami58.3852
Washington49.3083
Atlanta310.2314
Central Division
WLPctGB
Milwaukee103.769-
Indiana86.5712
Detroit66.5003
Chicago410.2866
Cleveland111.0838
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
WLPctGB
San Antonio75.583-
Memphis75.583-
New Orleans76.538
Houston57.4172
Dallas58.3852
Northwest Division
WLPctGB
Portland103.769-
Denver94.6921
Oklahoma City85.6152
Utah76.5383
Minnesota59.3575
Pacific Division
WLPctGB
Golden State113.786-
L.A. Clippers85.6152
Sacramento86.5713
L.A. Lakers76.5383
Phoenix211.1548
Monday's Games
Washington 117, Orlando 109
New Orleans 126, Toronto 110
Philadelphia 124, Miami 114
Dallas 103, Chicago 98
Minnesota 120, Brooklyn 113
Oklahoma City 118, Phoenix 101
Utah 96, Memphis 88
Sacramento 104, San Antonio 99
L.A. Clippers 121, Golden State 116, OT
Tuesday's Games
Charlotte at Cleveland, 7 p.m.
Houston at Denver, 9 p.m.
Atlanta at Golden State, 10:30 p.m.
Wednesday's Games
Cleveland at Washington, 7 p.m.
Philadelphia at Orlando, 7 p.m.
Chicago at Boston, 7:30 p.m.
Detroit at Toronto, 7:30 p.m.
Miami at Brooklyn, 7:30 p.m.
Memphis at Milwaukee, 8 p.m.
New Orleans at Minnesota, 8 p.m.
New York at Oklahoma City, 8 p.m.
Utah at Dallas, 8:30 p.m.
San Antonio at Phoenix, 9 p.m.
Portland at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
Thursday's Games
Golden State at Houston, 8 p.m.
Atlanta at Denver, 9 p.m.
San Antonio at L.A. Clippers, 10:30 p.m.
COLLEGE FOOTBALL
FCS Coaches Poll
Nov. 12
RecordPtsPvs
1. North Dakota State (26)10-06501
2. Kennesaw State9-16222
3. Eastern Washington8-25943
4. Weber State8-25704
5. South Dakota State7-25476
6. Colgate9-05038
7. Jacksonville State8-24849
8. James Madison7-346710
9. Princeton9-043011
10. Stony Brook7-338215
11. UC Davis8-23727
12. Elon6-33395
13. North Carolina A&T8-232413
14. Wofford7-331914
15. Nicholls7-328516
16. Towson7-326620
17. East Tennessee State8-225617
18. Delaware7-322712
19. Maine7-322421
20. Dartmouth8-116923
21. McNeese6-48418
22. San Diego8-283NR
23. Southeast Missouri St.7-38219
24. Indiana State6-450NR
25. North Dakota6-423NR
Others Receiving Votes: Incarnate Word 22; Idaho State 12; Montana State 11; Illinois State 10 Alcorn State 9; Monmouth (N.J.) 9; Furman 6; Montana 6; Rhode Island 4; Chattanooga 3; Northern Iowa 3; Western Illinois 2; Duquesne 1.
TRANSACTIONS
Tuesday
BASEBALL
American League
KANSAS CITY ROYALS - Agreed to terms with RHP Michael Ynoa on a minor league contract.
National League
MILWAUKEE BREWERS - Agreed to terms with LHP Angel Perdomo on a minor league contract.
FOOTBALL
National Football League
ARIZONA CARDINALS - Placed OL Justin Pugh on injured reserve. Released S Eddie Pleasant. Released WR Montay Crockett from the practice squad.
BUFFALO BILLS - Released WR Terrelle Pryor. Signed CB Denzel Rice to their practice squad.
CINCINNATI BENGALS - Named Hue Jackson special assistant to the head coach.
INDIANAPOLIS COLTS - Signed WR Steve Ishmael to the practice squad.
NEW ENGLAND PATRIOTS - Activated DB Duke Dawson. Released RB Kenjon Barner and LB Nicholas Grigsby.
OAKLAND RAIDERS - Waived DE Kony Ealy. Waived LB James Cowser from the practice squad.
TENNESSEE TITANS - Waived FB Jalston Fowler. Signed RB Dalyn Dawkins from the practice squad and DB Mike Jordan to the practice squad.
WASHINGTON REDKSINS - Waived CB Joshua Holsey. Placed OT Geron Christian Sr. on injured reserve. Terminated the practice squad contract of RB Mack Brown. Signed C Casey Dunn to the practice squad.
HOCKEY
National Hockey League
NHL - Announced the 20-game suspension of Washington F Tom Wilson has been reduced to 14 games.
ANAHEIM DUCKS - Recalled D Andy Welinski from San Diego (AHL).
ARIZONA COYOTES - Signed D Jakob Chychrun to a six-year contract extension.
CAROLINA HURRICANES - Assigned F Valentin Zykov to Charlotte (AHL) for conditioning.
DALLAS STARS - Reassigned D Ben Gleason to Texas (AHL).
LOS ANGELES KINGS - Placed G Jack Campbell on injured rerserve.
NEW JERSEY DEVILS - Placed F Brian Boyle on injured reserve. Recalled C Pavel Zacha from Binghamton (AHL).
WASHINGTON CAPITALS - Loaned F Axel Jonsson-Fjallby to Djurgardens (Swedish Hockey League).
American Hockey League
BRIDGEPORT SOUND TIGERS - Loaned F Ryan Hitchcock to Worcester (ECHL).
ECHL
IDAHO STEELHEADS - Acquired D Colton Saucerman from Manchester for Fs Jack Nevins and Joe Pendenza. Announced D Ondrej Vala was assigned to the team from Texas (AHL).
SOCCER
Major League Soccer
SAN JOSE EARTHQUAKES - Named Omar Zarif and Benjamin Galindo assistant coaches, Carlos Roa goalkeeper coach, Guido Bonini strength and conditioning coach and Fabio Alvarez kinesiologist.
United Soccer League
NEW YORK RED BULLS II - Exercised 2019 options on D Jordan Scarlett, Ms Chris Lema and Jared Stroud and Fs Amando Moreno and Tom Barlow. Declined options on G Scott Levene, Ds Niko De Vera and Lucas Stauffer and Ms Jose Aguinaga and Steve Echevarria.
National Premier Soccer League
BOSTON CITY FC - Announced the resignation of coach Palhinha.
COLLEGE
NCAA - Granted immediate eligibility to Georgia Tech men's basketball F James Banks.
EARLHAM - Suspended its football program for the 2019 season.
THIEL - Announced the resignation of football coach Dan Blume.