TV, RADIO
TODAY
Noon - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Nassau, Bahamas - Oklahoma vs. Florida (ESPN).
1 p.m. - College Basketball: Winthrop at Kentucky (SEC NETWORK).
2 p.m. - Women's College Volleyball: Kansas State at Texas Christian (FOX SPORTS SOUTHEAST).
2:30 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Nassau, Bahamas - Wisconsin vs. Stanford (ESPN).
2:30 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Fifth-Place Game from Maui, Hawaii (ESPN2).
2:50 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group C Match from Montevideo, Uruguay - Germany vs. United States (FOX SPORTS 2).
5 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Championship Game from Maui, Hawaii (ESPN2).
5 p.m. - College Basketball: NIT Tip-Off Semifinal Game from Brooklyn, N.Y. - Tennessee vs. Louisville (ESPN2).
5 p.m. - College Basketball: Fort Myers Classic Tip-Off Third-Place Game from Fort Myers, Fla. (FOX SPORTS 1).
5 p.m. - Women's College Basketball: Air Force at Army (STADIUM).
6 p.m. - College Basketball: Teams To Be Announced (CBS SPORTS NETWORK).
6 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group D Match from Colonia Del Sacramento, Uruguay - Colombia vs. South Korea (FOX SPORTS 2).
6 p.m. - Women's College Volleyball: Arkansas at Georgia (SEC NETWORK).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).
7 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Nassau, Bahamas - Dayton vs. Butler (ESPNEWS).
7 p.m. - College Basketball: NIT Tip-Off Semifinal Game from Brooklyn, N.Y. -- Marquette vs. Kansas (ESPN2).
7 p.m. - Women's College Volleyball: Missouri at Louisiana State (ESPNU).
7 p.m. - NBA Basketball: Indiana at Charlotte (FOX SPORTS SOUTHEAST).
7 p.m. - NHL Hockey: Toronto at Carolina (FOX SPORTSOUTH).
7:15 p.m. - NHL Hockey: Philadelphia at Buffalo (NBC SPORTS NETWORK).
7:30 p.m. - College Basketball: Fort Myers Classic Tip-Off Championship Game from Fort Myers, Fla. (FOX SPORTS 1).
8 p.m. - NBA Basketball: Los Angeles Lakers at Cleveland (ESPN).
8 p.m. - International Soccer: FIFA U-17 Women's World Cup Group C Match from Colonia Del Sacramento, Uruguay - Cameroon vs. North Korea (FOX SPORTS 2).
8 p.m. - PGA Golf: World Cup of Golf First Round from Victoria, Australia (GOLF).
8:30 p.m. - College Basketball: Teams To Be Announced (CBS SPORTS NETWORK).
9 p.m. - College Basketball: Rice at Brigham Young (BYUTV).
9 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Seventh-Place Game from Maui, Hawaii (ESPNU).
9:30 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Nassau, Bahamas - Middle Tennessee State vs. Virginia (ESPN2).
10:30 p.m. - NBA Basketball: Oklahoma City at Golden State (ESPN).
11 p.m. - College Basketball: MGM Resorts Main Event Heavyweight Division Championship Game from Las Vegas (ESPNU).
11:30 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Third-Place Game from Maui, Hawaii (ESPN2).
1 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Hong Kong Open First Round from Fanling, Hong Kong (GOLF).
THURSDAY
12:30 p.m. - NFL Football: Chicago at Detroit (WLTX 19, WNKT-FM 107.5).
1:30 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Semifinal Game from Nassau, Bahamas (ESPN).
1:30 p.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Orlando, Fla. - Canisius vs. Villanova (ESPN2).
1:30 p.m. - College Basketball: Las Vegas Holiday Invitational Semifinal Game from Las Vegas - Massachusetts vs. Southern Illinois (FOX SPORTS 1).
2:30 p.m. - College Basketball: Wooden Legacy Semifinal Game from Fullerton, Calif. - La Salle vs. Miami (ESPNU).
4 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Semifinal Game from Nassau, Bahamas (ESPN).
3:30 p.m. - College Football: Colorado State at Air Force (CBS SPORTS NETWORK).
3:30 p.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Orlando, Fla. - Memphis vs. Oklahoma State (ESPN2).
4:30 p.m. - NFL Football: Washington at Dallas (WACH 57, WNKT-FM 107.5).
4 p.m. - College Basketball: Las Vegas Holiday Invitational Semifinal Game from Las Vegas - Nevada vs. Tulsa (FOX SPORTS 1).
4:30 p.m. - College Basketball: Wooden Legacy Semifinal Game from Fullerton, Calif. - Fresno State vs. Northwestern (ESPNU).
7 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Consolation Game from Nassau, Bahamas (ESPN).
7 p.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Orlando, Fla. - College of Charleston vs. Louisiana State (ESPNU).
7:30 p.m. - College Football: Mississippi State at Mississippi (ESPN).
7:30 p.m. - College Basketball: Las Vegas Invitational Semifinal Game from Las Vegas - Texas vs. North Carolina (FOX SPORTS 1).
8 p.m. - PGA Golf: World Cup of Golf Second Round from Victoria, Australia (GOLF).
8:20 p.m. - NFL Football: Atlanta at New Orleans (WIS 10, WNKT-FM 107.5).
9 p.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Orlando, Fla. - Florida State vs. Alabama-Birmingham (ESPNU).
9:30 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Consolation Game from Nassau, Bahamas (ESPN).
10 p.m. - College Basketball: Las Vegas Invitational Semifinal Game from Las Vegas - Michigan State vs. UCLA (FOX SPORTS 1).
11:30 p.m. - College Basketball: Wooden Legacy Quarterfinal Game from Fullerton, Calif. - Hawaii vs. Utah (ESPN2).
1 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Hong Kong Open Second Round from Fanling, Hong Kong (GOLF).
3:55 a.m. - Formula One Racing: Abu Dhabi Grand Prix Practice (ESPN2).
PREP FOOTBALL
SCHSL - PLAYOFFS
Second Round
Friday
5A
Upper State
Northwestern at T.L. Hanna
Nation Ford at Dorman
Gaffney at Rock Hill
Byrnes at Sumter
Lower State
West Ashley at Dutch Fork
Fort Dorchester at West Florence
River Bluff at Berkeley
Carolina Forest at Summerville
4A
Upper State
Westwood at Ridge View
York at Greer
Daniel at South Pointe
Wren at A.C. Flora
Lower State
Colleton County at North Augusta
Brookland-Cayce at Hartsville
Wilson at North Myrtle Beach
Marlboro County at Myrtle Beach
3A
Upper State
Camden at Chapman
Indian Land at Union County
Southside at Pendleton
Broome at Chester
Lower State
Swansea at Dillon
Gilbert at May River
Aynor at Hanahan
Wade Hampton at Strom Thurmond
2A
Upper State
Ninety Six at Southside Christian
Saluda at Buford
North Central at Abbeville
Batesburg-Leesville at Central
Lower State
Mullins at Timberland
Calhoun County at Barnwell
Bamberg-Ehrhardt at Gray Collegiate
Whale Branch at Carvers Bay
1A
Upper State
Ridge Spring-Monetta at Dixie
McBee at Blackville-Hilda
Williston-Elko at Lamar
Whitmire at Wagener-Salley
Lower State
Branchville at Baptist Hill
Green Sea-Floyds at C.E. Murray
Hemingway at Bethune-Bowman
St. John's at Lake View
NFL STANDINGS
AMERICAN CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
New England730.700280236
Miami550.500199256
Buffalo370.300137251
N.Y. Jets370.300208254
South
WLTPctPFPA
Houston730.700239205
Indianapolis550.500298249
Tennessee550.500178189
Jacksonville370.300176219
North
WLTPctPFPA
Pittsburgh721.750299225
Baltimore550.500237181
Cincinnati550.500256312
Cleveland361.350218263
West
WLTPctPFPA
Kansas City920.818404294
L.A. Chargers730.700262209
Denver460.400228235
Oakland280.200170293
NATIONAL CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
Washington640.600197198
Dallas550.500203190
Philadelphia460.400205231
N.Y. Giants370.300215263
South
WLTPctPFPA
New Orleans910.900378239
Carolina640.600260252
Atlanta460.400263276
Tampa Bay370.300267329
North
WLTPctPFPA
Chicago730.700294195
Minnesota541.550241229
Green Bay451.450247243
Detroit460.400222263
West
WLTPctPFPA
L.A. Rams1010.909389282
Seattle550.500246216
Arizona280.200145248
San Francisco280.200230266
Thursday's Games
Seattle 27, Green Bay 24
Sunday's Games
Dallas 22, Atlanta 19
Indianapolis 38, Tennessee 10
Detroit 20, Carolina 19
N.Y. Giants 38, Tampa Bay 35
Baltimore 24, Cincinnati 21
Houston 23, Washington 21
Pittsburgh 20, Jacksonville 16
Oakland 23, Arizona 21
Denver 23, L.A. Chargers 22
New Orleans 48, Philadelphia 7
Chicago 25, Minnesota 20
Open: Buffalo, San Francisco, Miami, New England, Cleveland, N.Y. Jets
Monday's Games
L.A. Rams 54, Kansas City 51
Thursday, Nov. 22
Chicago at Detroit, 12:30 p.m.
Washington at Dallas, 4:30 p.m.
Atlanta at New Orleans, 8:20 p.m.
Sunday, Nov. 25
Seattle at Carolina, 1 p.m.
New England at N.Y. Jets, 1 p.m.
Jacksonville at Buffalo, 1 p.m.
San Francisco at Tampa Bay, 1 p.m.
Oakland at Baltimore, 1 p.m.
N.Y. Giants at Philadelphia, 1 p.m.
Cleveland at Cincinnati, 1 p.m.
Arizona at L.A. Chargers, 4:05 p.m.
Pittsburgh at Denver, 4:25 p.m.
Miami at Indianapolis, 4:25 p.m.
Green Bay at Minnesota, 8:20 p.m.
Open: L.A. Rams, Kansas City
Monday, Nov. 26
Tennessee at Houston, 8:15 p.m.
NBA STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
WLPctGB
Toronto134.765-
Philadelphia127.6322
Boston98.5294
Brooklyn710.4126
New York413.2359
Southeast Division
WLPctGB
Orlando98.529-
Charlotte88.500
Miami610.3752
Washington511.3133
Atlanta314.1766
Central Division
WLPctGB
Milwaukee124.750-
Indiana116.6471
Detroit86.5713
Chicago413.2358
Cleveland213.1339
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
WLPctGB
Memphis115.688-
New Orleans107.5881
Houston87.5332
San Antonio88.5003
Dallas79.4384
Northwest Division
WLPctGB
Portland115.688-
Oklahoma City106.6251
Denver107.5881
Utah89.4713
Minnesota710.4124
Pacific Division
WLPctGB
L.A. Clippers115.688-
Golden State126.667-
L.A. Lakers97.5632
Sacramento98.5292
Phoenix313.1888
Monday's Games
Charlotte 117, Boston 112
Detroit 113, Cleveland 102
Indiana 121, Utah 94
Philadelphia 119, Phoenix 114
L.A. Clippers 127, Atlanta 119
Memphis 98, Dallas 88
Milwaukee 104, Denver 98
New Orleans 140, San Antonio 126
Sacramento 117, Oklahoma City 113
Tuesday's Games
L.A. Clippers at Washington, 7 p.m.
Toronto at Orlando, 7 p.m.
Brooklyn at Miami, 7:30 p.m.
Portland at New York, 7:30 p.m.
Wednesday's Games
Indiana at Charlotte, 7 p.m.
New Orleans at Philadelphia, 7 p.m.
New York at Boston, 7:30 p.m.
Toronto at Atlanta, 7:30 p.m.
Denver at Minnesota, 8 p.m.
Detroit at Houston, 8 p.m.
L.A. Lakers at Cleveland, 8 p.m.
Phoenix at Chicago, 8 p.m.
Portland at Milwaukee, 8 p.m.
Brooklyn at Dallas, 8:30 p.m.
Memphis at San Antonio, 8:30 p.m.
Sacramento at Utah, 9 p.m.
Oklahoma City at Golden State, 10:30 p.m.
Friday's Games
Minnesota at Brooklyn, 12 p.m.
Memphis at L.A. Clippers, 3:30 p.m.
Houston at Detroit, 7 p.m.
Boston at Atlanta, 7:30 p.m.
Cleveland at Philadelphia, 7:30 p.m.
New Orleans at New York, 7:30 p.m.
Washington at Toronto, 7:30 p.m.
Charlotte at Oklahoma City, 8 p.m.
Miami at Chicago, 8 p.m.
San Antonio at Indiana, 8 p.m.
Phoenix at Milwaukee, 8:30 p.m.
Orlando at Denver, 9 p.m.
Portland at Golden State, 10:30 p.m.
Utah at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
COLLEGE FOOTBALL
FCS PLAYOFFS
First Round
Saturday, Nov. 24
Duquesne (8-3) at Towson (7-4), 2 p.m.
Elon (6-4) at Wofford (8-3), 2 p.m.
Stony Brook (7-4) at SE Missouri St. (8-3), 2 p.m.
Incarnate Word (6-4) at Montana St. (7-4), 3 p.m.
Delaware (7-4) at James Madison (8-3), 3 p.m.
San Diego (9-2) at Nicholls St. (8-3), 4 p.m.
Lamar (7-4) at N. Iowa (6-5), 5 p.m.
ETSU (8-3) at Jacksonville St. (8-3), 7:30 p.m.
Second Round
Saturday, Dec. 1
ETSU-Jacksonville St. winner at Maine (8-3), Noon
Delaware-James Madison winner at Colgate (9-1), 1 p.m.
Elon-Wofford winner at Kennesaw St. (10-1), 2 p.m.
Incarnate Word-Montana St. winner at N. Dakota St. (11-0), 3 p.m.
Duquesne-Towson winner at S. Dakota St. (8-2), 3 p.m.
Stony Brook-SE Missouri St. winner at Weber St. (9-2), 4 p.m.
San Diego-Nicholls St. winner at E. Washington (9-2), 5 p.m.
Lamar-N. Iowa winner at UC Davis (9-2), 7 p.m.
Quarterfinals
Friday, Dec. 7 or Saturday, Dec. 8
Incarnate Word-Montana St.-N. Dakota St. winner vs. Delaware-James Madison-Colgate winner
Duquesne-Towson-S. Dakota St. winner vs. Elon-Wofford-Kennesaw St. winner
San Diego-Nicholls St.-E. Washington winner vs. Lamar-N. Iowa-UC Davis winner
ETSU-Jacksonville St.-Maine winner vs. Stony Brook-SE Missouri St.-Weber St. winner
Semifinals
Friday, Dec. 14 or Saturday, Dec. 15
TBD
Championship
Saturday, Jan. 5
At Toyota Stadium
Frisco, Texas
Semifinal winners, Noon
FCS TOP 25
Nov. 19
RecordPtsPvs
1. North Dakota St. (26)11-06501
2. Kennesaw St.10-16222
3. Eastern Washington9-25933
4. Weber St.9-25714
5. South Dakota St.8-25495
6. James Madison8-34918
7. Colgate9-14686
8. Princeton10-04599
9. Jacksonville St.8-34517
10. UC Davis9-243711
11. North Carolina A&T9-238913
12. Wofford8-336614
13. Nicholls8-332715
14. Maine8-331719
15. Dartmouth9-125520
16. Stony Brook7-423010
17. Elon6-419612
18. San Diego9-219222
19. Towson7-417916
20. Southeast Missouri St.8-317823
21. East Tennessee St.8-313217
22. Indiana St.7-411124
23. Delaware7-49018
24. Montana St.7-458NR
25. UIW6-445NR
Others Receiving Votes: Monmouth (N.J.), 18; Illinois St., 15; Lamar, 14; Northern Iowa, 12; Alcorn St., 11; Duquesne, 9; McNeese, 9; Furman, 3; Harvard, 1; Idaho St., 1; Rhode Island, 1.
TRANSACTIONS
Monday
BASEBALL
COMMISSIONER'S OFFICE - Suspended Toronto OF Griffin Conine (Vancouver-NWL) 50 games and N.Y. Yankee RHP Daniel Marten (Yankees East-GCL) 25 games for violating the Minor League Drug Prevention and Treatment Program.
American League
DETROIT TIGERS - Selected the contract of RHP Franklin Perez from Lakeland (FSL).
NEW YORK YANKEES - Acquired LHP James Paxton from Seattle for LHP Justus Sheffield, RHP Erik Swanson and OF Dom Thompson-Williams.
TAMPA BAY RAYS - Traded RHP Chih-Wei Hu to Cleveland INF Gionti Turner.
National League
CINCINNATI REDS - Named J.R. House third base/catching coach and Donnie Ecker assistant hitting coach.
MILWAUKEE BREWERS - Named Andy Haines hitting coach, Chris Hook pitching coach, Steve Karsay bullpen coach and Scott Barringer trainer.
WASHINGTON NATIONALS - Selected the contract of RHP James Bourque.
Frontier League
WINDY CITY THUNDERBOLTS - Signed 1B Derek Bangert, 3B Matt Brown, RHP Drew Peden, OF Terrance Robertson and RHP Joel Toribio to contract extensions. Signed LHP Kenny Matthews.
BASKETBALL
National Basketball Association
NBA - Fined Miami G Josh Richardson $25,000 for throwing his shoe into the spectator stands during a Nov. 18 game against the Los Angeles Lakers.
ATLANTA HAWKS - Called up G Jaylen Adams from Erie (NBAGL).
FOOTBALL
National Football League
ARIZONA CARDINALS - Released K Matt McCrane.
CLEVELAND BROWNS - Signed DB Lenzy Pipkins to the practice squad.
NEW YORK JETS - Signed DL Destiny Vaeao to the practice squad.
OAKLAND RAIDERS - Signed WR Keon Hatcher from the Green Bay practice squad. Waived WR Saeed Blacknall. Placed WR Brandon LaFell on injured reserve.
SAN FRANCISCO 49ERS - Signed LB James Onwualu to the practice squad.
WASHINGTON REDSKINS - Placed QB Alex Smith on injured reserve. Signed QB Mark Sancez. Terminated the contract of OT Jarron Jones.
HOCKEY
National Hockey League
NEW YORK RANGERS - Recalled F Steven Fogarty from Hartford (AHL).
ST. LOUIS BLUES - Fired coach Mike Yeo. Named Craig Berube interim coach.
WASHINGTON CAPITALS - Recalled D Jonas Siegenthaler from Hershey (AHL). Reassigned G Ilya Samsonov to Hershey.
American Hockey League
HARTFORD WOLF PACK - Recalled F Shawn St. Amant from Maine (ECHL). Signed F Terrence Wallin to a professional tryout agreement. Reassigned F Ty Ronning to Maine.
SAN ANTONIO RAMPAGE - Recalled F Charlie Sampair from Tulsa (ECHL).
SAN DIEGO GULLS - Recalled D Chris Forney from Tulsa (ECHL).
ECHL
ECHL - Suspended Rapid City's Tyler Poulson three games and fined him an undisclosed amount for his actions in a Nov. 17 game at Idaho. Fined Indy's Matt Rupert an undisclosed amount for his actions in a Nov. 17 game at Utah.
SOCCER
Major League Soccer
FC DALLAS - Announced coach Oscar Pareja have mutually agreed to part ways.
PHILADELPHIA UNION - Exercised the contract options of Ds Jack Elliott, Olivier Mbaizo and Keegan Rosenberry; Ms Ilsinho, Derrick Jones and Fafa Picault; and F Cory Burke.
SEATTLE SOUNDERS - Exercised the 2019 contract options of G Bryan Meredith, Ds Kim Kee-hee, Chad Marshall and Jordan McCrary, MFs Jordy Delem, Alex Roldan, Cristian Roldan, Harry Shipp, Gustav Svensson and Henry Wingo.
COLLEGE
BROWN - Announced Phil Estes has stepped down as football coach.
NORTHERN ARIZONA - Announced the retirement of football coach Jerome Souers.
NHL STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
GPWLOTPtsGFGA
Toronto211560307453
Tampa Bay211461297661
Buffalo211362286560
Montreal211164267070
Boston201163255849
Ottawa21993217588
Detroit20992205765
Florida18873196162
Metropolitan Division
GPWLOTPtsGFGA
Columbus211272267167
N.Y. Rangers211182246365
Washington201073236867
N.Y. Islanders191072226355
Carolina20983215359
Philadelphia20992206371
New Jersey19892185561
Pittsburgh19784186466
WESTERN CONFERENCE
Central Division
GPWLOTPtsGFGA
Nashville211551317049
Winnipeg191252266148
Minnesota211272266557
Colorado201064247159
Dallas211182245954
Chicago21885215670
St. Louis19793175659
Pacific Division
GPWLOTPtsGFGA
Calgary211281256963
San Jose211173256864
Vancouver2310112227084
Anaheim22895214865
Arizona19991194948
Edmonton209101195766
Vegas229121195868
Los Angeles207121154161
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.
Monday's Games
N.Y. Rangers 2, Dallas 1
Toronto 4, Columbus 2
Buffalo 5, Pittsburgh 4, OT
Washington 5, Montreal 4, OT
Florida 7, Ottawa 5
Nashville 3, Tampa Bay 2
Los Angeles 2, St. Louis 0
Calgary 7, Vegas 2
Winnipeg 6, Vancouver 3
Tuesday's Games
Edmonton at San Jose, 10:30 p.m.
Wednesday's Games
Toronto at Carolina, 7 p.m.
N.Y. Islanders at N.Y. Rangers, 7 p.m.
Dallas at Pittsburgh, 7 p.m.
Chicago at Washington, 7 p.m.
Montreal at New Jersey, 7 p.m.
Florida at Tampa Bay, 7:30 p.m.
Philadelphia at Buffalo, 7:30 p.m.
Boston at Detroit, 7:30 p.m.
Ottawa at Minnesota, 8 p.m.
St. Louis at Nashville, 8 p.m.
Vegas at Arizona, 9 p.m.
Winnipeg at Calgary, 10 p.m.
Vancouver at Anaheim, 10 p.m.
Colorado at Los Angeles, 10:30 p.m.
Friday's Games
N.Y. Rangers at Philadelphia, 1 p.m.
Montreal at Buffalo, 4 p.m.
Winnipeg at Minnesota, 4 p.m.
Edmonton at Anaheim, 4 p.m.
Detroit at Washington, 4 p.m.
N.Y. Islanders at New Jersey, 4 p.m.
Calgary at Vegas, 6 p.m.
Toronto at Columbus, 7 p.m.
Chicago at Tampa Bay, 7:30 p.m.
Florida at Carolina, 7:30 p.m.
Pittsburgh at Boston, 7:30 p.m.
Nashville at St. Louis, 8 p.m.
Ottawa at Dallas, 8 p.m.
Colorado at Arizona, 8 p.m.
Vancouver at San Jose, 9 p.m.