S.C. PREP FOOTBALL SCORES

Posted

SCHSL

5A

First Round

Upper State

Dorman 42, Woodmont 7

Gaffney 33, Easley 14

Hillcrest 40, Fort Mill 14

Mauldin 27, Rock Hill 7

Spartanburg 31, Westside 17, OT

T.L. Hanna 57, James F. Byrnes 7

Greenwood 35, Nation Ford 14

Northwestern 58, Laurens 7

Lower State

Carolina Forest 34, Lexington 21

Conway 34, Wando 10

Dutch Fork 77, Stratford 20

Fort Dorchester 49, Socastee 15

Spring Valley 28, West Ashley 0

Summerville 29, Irmo 7

Sumter 35, White Knoll 7

West Florence 42, Ashley Ridge 35, 2OT

Second Round

Friday

Upper State

Greenwood at T.L. Hanna

Mauldin at Rock Hill

Gaffney at Northwestern

Spartanburg at Hillcrest

Lower State

West Florence at Dutch Fork

Sumter at Summerville

Spring Valley at Conway

Carolina Forest at Fort Dorchester

4A

First Round

Upper State

Belton-Honea Path 24, Union County 21

Eastside 45, Wren 23

Greenville 64, Blue Ridge 18

Greer 42, D.W. Daniel 7

South Aiken 47, Ridge View 28

South Pointe 67, Midland Valley 14

Westwood 23, North Augusta 13

York 55, Airport 14

Lower State

Berkeley 21, Marlboro County 7

Cane Bay 42, Wilson 25

Crestwood 28, Chapin 14

Hartsville 45, Orangeburg-Wilkinson 6

Lower Richland 38, Darlington 6

Lugoff-Elgin 38, Dreher 21

Myrtle Beach 48, Beaufort 7

North Myrtle Beach 59, Colleton County 36

Second Round

Friday

Upper State

York at Greenville

South Aiken at Greer

Belton-Honea path at South Pointe

Westwood at Eastside

Lower State

Myrtle Beach at Lower Richland

Cane Bay at Hartsville

Crestwood at North Myrtle Beach

Lugoff-Elgin at Berkeley

3A

First Round

Upper State

Broome 31, Walhalla 24

Chapman 57, Crescent 13

Chester 61, Powdersville 28

Emerald 48, Indian Land 23

Fairfield Central 29, Southside 22

Newberry 38, Pendleton 34

Palmetto 19, Camden 7

Seneca 18, Clinton 14

Lower State

Bishop England 32, Battery Creek 26

Bluffton 22, Hanahan 21

Brookland-Cayce 53, Loris 22

Dillon 35, Strom Thurmond 7

Georgetown 29, Swansea 0

Gilbert 57, Aynor 16

Timberland 12, May River 10

Wade Hampton (H) 23, Manning 18

Second Round

Friday

Upper State

Chester at Chapman

Palmetto at Seneca

Newberry at Fairfield Central

Broome at Emerald

Lower State

Bluffton at Gilbert

Bishop England at Dillon

Brookland-Cayce at Wade Hampton

Georgetown at Timberland

2A

First Round

Upper State

Abbeville 42, St. Joseph 6

Blacksburg 24, Liberty 17

Cheraw 28, Gray Coll. Academy 18

Chesterfield 34, Fox Creek 23

Lee Central 42, W.J. Keenan 16

Ninety Six 56, Christ Church 36

Saluda 24, Central 21

Southside Christian 50, Chesnee 0

Lower State

Andrews 48, Garrett 0

Bamberg-Ehrhardt 51, Kingstree 13

Batesburg-Leesville 41, Mullins 18

Carvers Bay 48, Calhoun County 12

Latta 43, North Charleston 12

Whale Branch 30, Buford 27

Woodland 27, Silver Bluff 0

Second Round

Friday

Upper State

Cheraw at Blacksburg

Chesterfield at Abbeville

Ninety Six at Saluda

Southside Christian at Lee Central

Lower State

Latta at Bamberg-Ehrhardt

Woodland at Carvers Bay

Batesburg-Leesville at Whale Branch

Andrews at Barnwell

1A

First Round

Upper State

Dixie 38, Blackville-Hilda 12

Hunter-Kinard-Tyler 50, Whitmire 10

Lewisville 31, Wagener-Salley 2

Timmonsville 72, Denmark-Olar 8

Lower State

Cross 26, East Clarendon 10

Green Sea Floyds 20, Scott's Branch 18

Hannah-Pamplico 57, Military Magnet Academy 22

St. John's 46, Bethune-Bowman 6

Second Round

Friday

Upper State

Lewisville at McCormick

Timmonsville at Ridge Spring-Monetta

Hunter-Kinard-Tyler at Lamar

Dixie at Williston-Elko

Lower State

Green Sea-Floyds at Baptist Hill

Cross at Lake View

Hannah-Pamplico at C.E. Murray

St. John's at Hemingway

SCISA

3A

First Round

Laurence Manning, 20, Wilson Hall 14

Porter-Gaud 20, Pinewood Prep 7

Semifinals

Friday

Laurence Manning at Ben Lippen

Porter-Gaud at Hammond

2A

First Round

First Baptist 52, Spartanburg Christian 0

Florence Christian 24, St. Andrew's, Ga. 22

Robert E. Lee 42, Hilton Head Christian 7

Trinity Byrnes 41, Northwood 10

Semifinals

Friday

Robert E. Lee at First Baptist

Florence Christian at Trinity-Byrnes

1A

First Round

Carolina Academy 41, Dorchester 6

Dillon Christian 35, John Paul II 0

Pee Dee 49, Colleton Prep 20

Thomas Heyward 20, Christian Academy of Myrtle Beach 14

Semifinals

Friday

Pee Dee at Thomas Heyward

Carolina at Dillon Christian

8-Man Division I

First Round

Wardlaw 80, Cathedral Academy 12

Northside Christian 60, Summerville Faith Christian 52

Beaufort Academy 40, Holly Hill Academy 6

St. John's Christian at Coastal Christian

Semifinals

Friday

Beaufort at Wardlaw

Northside Christian vs. Coastal Christian or St. John's Christian

8-Man Division II

First Round

Clarendon Hall 29, Richard Winn 28

Patrick Henry 60, W. Wyman King 48

Semifinals

Friday

Clarendon Hall at Andrew Jackson

Patrick Henry at Jefferson Davis