SCOREBOARD

TV SCHEDULE, STANDINGS & MORE - NOV. 22

Posted 11/22/17

TV, RADIO

TODAY

Noon - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Paradise Island, Bahamas - Purdue vs. Tennessee (ESPN2).

Noon - International Soccer: UEFA Champions League Group B Match - Celtic vs. Paris Saint-Germain …

This item is available in full to subscribers

SCOREBOARD

TV SCHEDULE, STANDINGS & MORE - NOV. 22

Posted

TV, RADIO

TODAY

Noon - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Paradise Island, Bahamas - Purdue vs. Tennessee (ESPN2).

Noon - International Soccer: UEFA Champions League Group B Match - Celtic vs. Paris Saint-Germain (FOX SPORTSOUTH).

2 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Quarterfinal Game from Paradise Island, Bahamas - Villanova vs. Western Kentucky (ESPN2).

2:30 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Seventh-Place Game from Lahaina, Hawaii (ESPNU).

2:30 p.m. - International Soccer: UEFA Champions League Group D Match - FC Barcelona vs. Juventus (FOX SPORTS 1).

2:30 p.m. - International Soccer: UEFA Champions League Group A Match - Manchester United vs. Basel (FOX SPORTS 2).

2:30 p.m. - International Soccer: UEFA Champions League Group C Match - Chelsea vs. Qarabag (FOX SPORTSOUTH).

3 p.m. - Women's Professional Tennis: Hawaii Open Early-Round Matches (TENNIS).

5 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Fifth-Place Game from Lahaina, Hawaii (ESPNU).

6 p.m. - College Basketball: Cancun Challenge Riviera Division Consolation Game from Cancun, Mexico (CBS SPORTS NETWORK).

6 p.m. - College Volleyball: Alabama at Missouri (SEC NETWORK).

6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).

7 p.m. - College Volleyball: Auburn at Florida (ESPNU).

7 p.m. - College Basketball: Belmont at Providence (FOX SPORTS 1).

7 p.m. - NBA Basketball: Washington at Charlotte (FOX SPORTS SOUTHEAST).

7 p.m. - NHL Hockey: New York Rangers at Carolina (FOX SPORTSOUTH).

7:30 p.m. - NHL Hockey: Chicago at Tampa Bay (NBC SPORTS NETWORK).

8 p.m. - NBA Basketball: Golden State at Oklahoma City (ESPN).

8 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Third-Place Game from Lahaina, Hawaii (ESPN2).

8 p.m. - PGA Golf: Emirates Australian Open First Round from Sydney (GOLF).

8 p.m. - College Basketball: IPFW at Kentucky (SEC NETWORK).

8:30 p.m. - College Basketball: Cancun Challenge Riviera Division Championship Game from Cancun, Mexico (CBS SPORTS NETWORK).

8:30 p.m. - Women's Professional Tennis: Hawaii Open Early-Round Matches (TENNIS).

10 p.m. - College Basketball: Maui Invitational Championship Game from Lahaina, Hawaii (ESPN2).

10 p.m. - College Basketball: MGM Resorts Main Event Heavyweight Consolation Game from Las Vegas (ESPNU).

10:30 p.m. - NBA Basketball: Los Angeles Lakers at Sacramento (ESPN).

12:30 a.m. - College Basketball: MGM Resorts Main Event Heavyweight Championship Game from Las Vegas (ESPN2).

1 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Hong Kong Open First Round from Faning, Hong Kong (GOLF).

THURSDAY

11:30 a.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Lake Buena Vista, Fla. - Missouri vs. Long Beach State (ESPN2).

12:30 p.m. - NFL Football: Minnesota at Detroit (WACH 57, WWFN-FM 100.1, WNKT-FM 107.5).

12:30 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Semifinal Game from Paradise Island, Bahamas (ESPN).

1 p.m. - International Soccer: UEFA Champions League Group H Match - Arsenal vs. Cologne (FOX SPORTS 1).

1 p.m. - International Soccer: UEFA Europa League Match - Marseille vs. Konyaspor (FOX SPORTS 2).

2 p.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Lake Buena Vista, Fla. - St. John's vs. Oregon State (ESPNU).

2:30 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Victory Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - North Carolina vs. Portland (ESPN).

3 p.m. - College Basketball: Battle 4 Atlantis Semifinal Game from Paradise Island, Bahamas (ESPN2).

3 p.m. - International Soccer: UEFA Europa League Match - Atalanta vs. Everton (FOX SPORTS 1).

3 p.m. - International Soccer: UEFA Europa League Group D Match - Austria Vienna vs. AC Milan (FOX SPORTS 2).

3 p.m. - Women's Professional Tennis: Hawaii Open Quarterfinal Doubles Matches (TENNIS).

4 p.m. - College Basketball: Wooden Legacy Quarterfinal Game from Fullerton, Calif. - St. Mary's (Calif.) vs. Harvard (ESPNEWS).

4 p.m. - College Basketball: NIT Season Tip-Off Semifinal Game from Brooklyn, N.Y. - Virginia vs. Vanderbilt (ESPNU).

4:30 p.m. - NFL Football: Los Angeles Chargers at Dallas (WLTX 19, WWFN-FM 100.1, WNKT-FM 107.5).

4:30 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Motion Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - Duke vs. Portland State (ESPN).

5 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Victory Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - Arkansas vs. Oklahoma (ESPN2).

5 p.m. - College Basketball: Las Vegas Invitational Semifinal Game from Las Vegas - Xavier vs. George Washington (FOX SPORTS 1).

6 p.m. - College Basketball: NIT Season Tip-Off Semifinal Game from Brooklyn, N.Y. - Rhode Island vs. Seton Hall (ESPNU).

7 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Motion Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - Butler vs. Texas (ESPN2).

7:30 p.m. - College Football: Mississippi at Mississippi State (ESPN).

7:30 p.m. - College Basketball: Las Vegas Invitational Semifinal Game from Las Vegas - Kansas State vs. Arizona State (FOX SPORTS 1).

8 p.m. - PGA Golf: Emirates Australian Open Second Round from Sydney (GOLF).

8:20 p.m. - NFL Football: New York Giants at Washington (WIS 10, WWFN-FM 100.1, WNKT-FM 107.5).

8:30 p.m. - College Basketball: AdvoCare Invitational Quarterfinal Game from Lake Buena Vista, Fla. - West Virginia vs. Marist (ESPNEWS).

9 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Victory Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - Connecticut vs. Oregon (ESPNU).

10 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Motion Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - Florida vs. Stanford (ESPN2).

10:30 p.m. - College Basketball: Wooden Legacy Quarterfinal Game from Fullerton, Calif. - Georgia vs. Cal State Fullerton (ESPNEWS).

11:30 p.m. - College Basketball: Phil Knight Invitational Victory Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - DePaul vs. Michigan State (ESPN).

Midnight - College Basketball: Phil Knight Invitational Motion Bracket Quarterfinal Game from Portland, Ore. - Gonzaga vs. Ohio State (ESPN2).

1 a.m. - College Basketball: Wooden Legacy Quarterfinal Game from Fullerton, Calif. - San Diego State vs. Sacramento State (ESPNU).

1 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Hong Kong Open Second Round from Faning, Hong Kong (GOLF).

PREP FOOTBALL PLAYOFFS

SCHSL

5A

All games at 7:30 p.m.

Semifinals

Friday

Upper State

Gaffney at Dorman

Lower State

Fort Dorchester at Dutch Fork

4A

Semifinals

Friday

Upper State

South Pointe at Greer

Lower State

Berkeley at Hartsville

3A

Semifinals

Friday

Emerald at Chapman

Lower State

Brookland-Cayce at Dillon

2A

Semifinals

Friday

Upper State

Saluda at Abbeville

Lower State

Barnwell at Bamberg-Ehrhardt

1A

Semifinals

Friday

Upper State

Ridge Spring-Monetta at Lamar

Lower State

C.E. Murray at Baptist Hill

COLLEGE FOOTBALL

FCS Playoffs

By The Associated Press

All Times EST

First Round

Saturday, Nov. 25

Furman (7-4) at Elon (8-3), 1 p.m.

Lehigh (5-6) at Stony Brook (9-2), 2 p.m.

CCSU (8-3) at New Hampshire (7-4), 2 p.m.

Samford (8-3) at Kennesaw State (10-1), 2 p.m.

South Dakota (7-4) at Nicholls (8-3), 4 p.m.

Western Illinois (8-3) at Weber State (9-2), 4 p.m.

Monmouth (NJ) (9-2) at Northern Iowa (7-4), 5 p.m.

San Diego (9-2) at Northern Arizona (7-4), 8 p.m.

Second Round

Saturday, Dec. 2

Lehigh-Stony Brook winner at James Madison (11-0), 2 p.m.

Samford-Kennesaw State winner at Jacksonville State (10-1), 2 p.m.

Furman-Elon winner at Wofford (9-2), 2 p.m.

Monmouth (NJ)-Northern Iowa winner at South Dakota State (9-2), 3 p.m.

CCSU-New Hampshire winner at Central Arkansas (10-1), 3 p.m.

South Dakota-Nicholls winner at Sam Houston State (10-1), 3 p.m.

San Diego-Northern Arizona winner at North Dakota State (10-1), 3:30 p.m.

Western Illinois-Weber State winner at Southern Utah (9-2), 8 p.m.

Quarterfinals

Friday, Dec. 8

TBD

Saturday, Dec. 9

TBD

Semifinals

Friday, Dec. 15

TBD, 8 p.m.

Saturday, Dec. 16

TBD, 4:30 p.m.

Championship

Saturday, Jan. 6

At Toyota Stadium

Frisco, Texas

Semifinal winners, Noon

Top 25 Schedule

By The Associated Press

All Times EST

Thursday

No. 16 Mississippi State vs. Mississippi, 7:30 p.m.

Friday

No. 2 Miami at Pittsburgh, Noon

No. 10 TCU vs. Baylor, Noon

No. 13 UCF vs. No. 22 South Florida, 3:30 p.m.

No. 24 Virginia Tech at Virginia, 8 p.m.

Saturday

No. 1 Alabama at No. 6 Auburn, 3:30 p.m.

No. 3 Oklahoma vs. West Virginia, 3:45 p.m.

No. 4 Clemson at South Carolina, 7:30 p.m.

No. 5 Wisconsin at Minnesota, 3:30 p.m.

No. 7 Georgia at Georgia Tech, Noon

No. 8 Ohio State at Michigan, Noon

No. 9 Notre Dame at No. 20 Stanford, 8 p.m.

No. 12 Penn State at Maryland, 3:30 p.m.

No. 14 Washington State at No. 15 Washington, 8 p.m.

No. 17 Memphis vs. East Carolina, Noon

No. 18 Oklahoma State vs. Kansas, Noon

No. 19 LSU vs. Texas A&M, 7:30 p.m.

No. 21 Michigan State at Rutgers, 4 p.m.

No. 23 Northwestern at Illinois, 4 p.m.

No. 25 Boise State at Fresno State.

NFL STANDINGS

By The Associated Press

All Times EST

AMERICAN CONFERENCE

East

WLTPctPFPA

New England820.800290203

Buffalo550.500208250

Miami460.400157254

N.Y. Jets460.400201222

South

WLTPctPFPA

Jacksonville730.700245141

Tennessee640.600222253

Houston460.400267262

Indianapolis370.300179280

North

WLTPctPFPA

Pittsburgh820.800227165

Baltimore550.500213171

Cincinnati460.400169199

Cleveland0100.000150259

West

WLTPctPFPA

Kansas City640.600262220

L.A. Chargers460.400221196

Oakland460.400204247

Denver370.300183259

NATIONAL CONFERENCE

East

WLTPctPFPA

Philadelphia910.900320188

Dallas550.500242242

Washington460.400238266

N.Y. Giants280.200162247

South

WLTPctPFPA

New Orleans820.800302196

Carolina730.700213180

Atlanta640.600231210

Tampa Bay460.400203228

North

WLTPctPFPA

Minnesota820.800241172

Detroit640.600271234

Green Bay550.500204230

Chicago370.300174221

West

WLTPctPFPA

L.A. Rams730.700303186

Seattle640.600242199

Arizona460.400176254

San Francisco190.100174260

Thursday's Games

Pittsburgh 40, Tennessee 17

Sunday's Games

Baltimore 23, Green Bay 0

Detroit 27, Chicago 24

Minnesota 24, L.A. Rams 7

Jacksonville 19, Cleveland 7

Houston 31, Arizona 21

Tampa Bay 30, Miami 20

N.Y. Giants 12, Kansas City 9, OT

New Orleans 34, Washington 31, OT

L.A. Chargers 54, Buffalo 24

Cincinnati 20, Denver 17

New England 33, Oakland 8

Philadelphia 37, Dallas 9

Open: Indianapolis, San Francisco, Carolina, N.Y. Jets

Monday's Games

Atlanta 34, Seattle 31

Thursday, Nov. 23

Minnesota at Detroit, 12:30 p.m.

L.A. Chargers at Dallas, 4:30 p.m.

N.Y. Giants at Washington, 8:30 p.m.

Sunday, Nov. 26

Tennessee at Indianapolis, 1 p.m.

Carolina at N.Y. Jets, 1 p.m.

Cleveland at Cincinnati, 1 p.m.

Tampa Bay at Atlanta, 1 p.m.

Miami at New England, 1 p.m.

Buffalo at Kansas City, 1 p.m.

Chicago at Philadelphia, 1 p.m.

Seattle at San Francisco, 4:05 p.m.

Jacksonville at Arizona, 4:25 p.m.

Denver at Oakland, 4:25 p.m.

New Orleans at L.A. Rams, 4:25 p.m.

Green Bay at Pittsburgh, 8:30 p.m.

Monday, Nov. 27

Houston at Baltimore, 8:30 p.m.

NBA STANDINGS

By The Associated Press

All Times EST

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

WLPctGB

Boston162.889-

Toronto115.6884

New York97.5636

Philadelphia97.5636

Brooklyn610.3759

Southeast Division

WLPctGB

Washington107.588-

Orlando89.4712

Charlotte79.4382

Miami79.4382

Atlanta314.1767

Central Division

WLPctGB

Detroit116.647-

Cleveland107.5881

Indiana108.5561

Milwaukee88.5002

Chicago311.2146

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

WLPctGB

Houston134.765-

San Antonio116.6472

New Orleans98.5294

Memphis79.4385

Dallas315.16710

Northwest Division

WLPctGB

Minnesota107.588-

Portland107.588-

Denver107.588-

Oklahoma City79.4382

Utah711.3893

Pacific Division

WLPctGB

Golden State134.765-

L.A. Lakers710.4126

Phoenix711.3896

L.A. Clippers511.3137

Sacramento413.2359

Monday's Games

Charlotte 118, Minnesota 102

Cleveland 116, Detroit 88

Indiana 105, Orlando 97

Philadelphia 107, Utah 86

New York 107, L.A. Clippers 85

New Orleans 114, Oklahoma City 107

Portland 100, Memphis 92

Washington 99, Milwaukee 88

Boston 110, Dallas 102, OT

San Antonio 96, Atlanta 85

Denver 114, Sacramento 98

Tuesday's Games

Chicago at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

Wednesday's Games

Brooklyn at Cleveland, 7 p.m.

Portland at Philadelphia, 7 p.m.

Washington at Charlotte, 7 p.m.

Boston at Miami, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at Atlanta, 7:30 p.m.

Toronto at New York, 7:30 p.m.

Dallas at Memphis, 8 p.m.

Denver at Houston, 8 p.m.

Golden State at Oklahoma City, 8 p.m.

Orlando at Minnesota, 8 p.m.

San Antonio at New Orleans, 8 p.m.

Chicago at Utah, 9 p.m.

Milwaukee at Phoenix, 9 p.m.

L.A. Lakers at Sacramento, 10:30 p.m.

Thursday's Games

No games scheduled.

Friday's Games

Portland at Brooklyn, 12 p.m.

New York at Atlanta, 7:30 p.m.

Orlando at Boston, 7:30 p.m.

Charlotte at Cleveland, 8 p.m.

Detroit at Oklahoma City, 8 p.m.

Miami at Minnesota, 8 p.m.

Toronto at Indiana, 8 p.m.

Memphis at Denver, 9 p.m.

New Orleans at Phoenix, 9 p.m.

Chicago at Golden State, 10:30 p.m.

Saturday's Games

Orlando at Philadelphia, 7 p.m.

Portland at Washington, 7 p.m.

San Antonio at Charlotte, 7 p.m.

Toronto at Atlanta, 7:30 p.m.

Boston at Indiana, 8 p.m.

New York at Houston, 8 p.m.

New Orleans at Golden State, 8:30 p.m.

Oklahoma City at Dallas, 8:30 p.m.

Milwaukee at Utah, 9 p.m.

L.A. Clippers at Sacramento, 10 p.m.

COLLEGE BASKETBALL

MONDAY'S SCORES

By The Associated Press

EAST

Albany (NY) 102, Oneonta 77

Bucknell 115, Siena 92

Penn St. 85, Pittsburgh 54

Rider 67, George Washington 65

St. Bonaventure 96, Md.-Eastern Shore 48

St. John's 71, Molloy 43

Syracuse 74, Oakland 50

Towson 76, FAU 52

UMKC 74, Manhattan 63

West Virginia 91, Long Beach St. 62

SOUTH

Campbell 98, Johnson & Wales (NC) 53

Charleston Southern 107, Toccoa Falls 36

Charlotte 83, Presbyterian 74

Chattanooga 67, Alabama St. 50

Claflin 69, St. Augustine's 54

Duke 92, Furman 63

ETSU 81, Delaware St. 57

East Carolina 72, Cleveland St. 69

Florida A&M 77, Albany (Ga.) 59

Georgia Southern 74, Missouri St. 73

Georgia St. 68, E. Washington 50

Jacksonville 88, Webber 70

Jacksonville St. 86, Savannah St. 71

Kentucky 70, Troy 62

Lindsey Wilson 99, Simmons 75

Marquette 94, VCU 83

Maryland 76, Jackson St. 45

Mississippi St. 77, Green Bay 68

Richmond 63, UAB 50

SC-Upstate 79, Paine 59

Southern Miss. 90, Blue Mountain 46

Stetson 87, Ave Maria 53

Transylvania 89, Centre 83

UNC Greensboro 79, Delaware 66

William Peace 89, Hampden-Sydney 70

MIDWEST

Baylor 70, Wisconsin 65

Bemidji St. 115, Oak Hills 50

Bowling Green 109, Lake Erie 106, OT

Cincinnati 73, Buffalo 67

Creighton 100, UCLA 89

Davenport 80, Grace Bible 78

Kansas St. 80, N. Arizona 58

Louisiana-Lafayette 80, Iowa 71

Minot St. 84, Valley City St. 71

Missouri 67, Emporia St. 62

Mount Mercy 96, Faith Baptist 33

Northern St. (SD) 68, Black Hills St. 46

Notre Dame 83, Chaminade 56

Penn 93, N. Illinois 80

South Dakota 93, Mount Marty 54

Wayne (Neb.) 80, Augustana (SD) 75

Wis.-La Crosse 73, Viterbo 69

Wright St. 73, Tiffin 49

Xavier 96, Hampton 60

SOUTHWEST

Arkansas St. 92, Howard 78

Lipscomb 75, Abilene Christian 67

Prairie View 80, E. Kentucky 70

Rio Grande 75, North Texas 63

TCU 99, Omaha 66

Texas A&M 72, Oklahoma St. 55

FAR WEST

Air Force 57, Ark.-Pine Bluff 47

Grand Canyon 85, Norfolk St. 60

LSU 77, Michigan 75

Montana 69, Oral Roberts 64

North Carolina 96, Stanford 72

Portland St. 83, Utah St. 79

San Diego 66, UALR 52

San Diego St. 94, E. Illinois 63

UC Santa Barbara 92, Pepperdine 84

UNLV 95, Rice 68

Utah Valley 97, E. Oregon 52

Wichita St. 92, California 82

Wyoming 77, S. Dakota St. 65

TRANSACTIONS

Monday

By The Associated Press

National Football League

NFL - Suspended Pittsburgh OT Marcus Gilbert four games for violating the league's performance-enhancers policy.

ARIZONA CARDINALS - Released RB Andre Ellington. Signed RB Bronson Hill to the practice squad.

CHICAGO BEARS - Signed K Cairo Santos. Waived K Connor Barth.

DENVER BRONCOS - Fired offensive coordinator Mike McCoy. Named Bill Musgrave offensive coordinator. Promoted Klint Kubiak to quarterbacks coach.

SAN FRANCISCO 49ERS - Claimed DL Sheldon Day off waivers from Jacksonville.

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX - Selected the contracts of LHP Jalen Beeks and RHP Chandler Shepherd from Pawtucket (IL) and RHP pitcher Ty Buttrey from Portland (EL).

CHICAGO WHITE SOX - Selected the contracts of INF Casey Gillaspie from Charlotte (IL), OF Eloy Jimenez from Birmingham (SL), OF Luis Alexander Basabe and LHP Ian Clarkin from Winston-Salem (Carolina), and OF Micker Adolfo from Kannapolis (SAL). Assigned RHPs Chris Beck and Tyler Danish outright to Charlotte.

DETROIT TIGERS - Purchased the contracts of C Grayson Greiner and OF Mike Gerber from Toledo (IL); RHPs Gerson Moreno and Spencer Turnbull from Erie (EL), and RHP Eduardo Jimenez, LHP Gregory Soto and INF Sergio Alcantara from Lakeland (FSL). Agreed to terms with LHP Ryan Carpenter on a one-year contract.

KANSAS CITY ROYALS - Selected the contracts of LHPs Tim Hill and Eric Stout and C Meibrys Viloria.

LOS ANGELES ANGELS - Selected the contracts of RHPs Jaime Barria, Jesus Castillo, Jake Jewell and OF Michael Hermosillo.

MINNESOTA TWINS - Added RHP Zack Littell and LHPs Stephen Gonsalves and Lewis Thorpe to the 40-man roster.

NEW YORK YANKEES - Added RHP Albert Abreu, RHP Domingo Acevedo, INF Thairo Estrada, RHP Jonathan Loaisiga, OF Billy McKinney and INF Gleyber Torres to the 40-man roster.

OAKLAND ATHLETICS - Acquired OF Ramon Laureano from Houston for RHP Brandon Bailey. Assigned RHP Bobby Wahl outright to Nashville (PCL). Selected the contracts of RHPs Heath Fillmyer and Lou Trivino from Nashville (PCL). Designated LHP Sam Moll and OF Jaycob Brugman for assignment.

TEXAS RANGERS - Acquired RHP Ronald Herrera from the New York Yankees for LHP Reiver Sanmartin. Selected the contracts of RHP Ariel Jurado, C Jose Trevino and INF Isiah Kiner-Falefa from Frisco (Texas) and RHP Jonathan Hernandez and LHPs Brett Martin and Joe Palumbo from Down East (Carolina).

National League

CHICAGO CUBS - Selected the contracts of RHP Adbert Alzolay and INF David Bote from Tennessee (SL) and RHP Oscar De La Cruz from Myrtle Beach (Carolina). Announced OF Jacob Hannemann has cleared waivers and been assigned outright to Iowa (PCL).

CINCINNATI REDS - Selected the contracts of INF Alex Blandino from Louisville (IL), 2B Shed Long, RHPs Jose Lopez, Jesus Reyes and Zack Weiss from Pensacola (SL) and OF Jose Siri from Dayton (MWL).

LOS ANGELES DODGERS - Selected the contracts of RHPs Trevor Oaks and Dennis Santana. Designated RHP Josh Ravin for assignment. Announced LHP Grant Dayton was claimed by the Atlanta Braves. Traded RHP Josh Ravin to Atlanta for cash considerations.

MIAMI MARLINS - Acquired LHP Caleb Smith and INF Garrett Cooper from the N.Y. Yankees for RHP Michael King and international signing bonus pool money. Added OF Braxton Lee, RHP Merandy Gonzalez, RHP Pablo Lopez, and RHP James Needy to the 40-man roster

MILWAUKEE BREWERS - Named Tyler Barnes senior vice president of communications and affiliate operations; Teddy Werner senior vice president of marketing and fan experience; and Marti Wronski general counsel and senior vice president of administration. Promoted Jill Aronoff to vice president of retail. Named Tai Pauls vice president of hospitality.

NEW YORK METS - Added RHPs Tyler Bashlor, Corey Oswalt and Gerson Bautista and INF Luis Guillorme to the 40-man roster.

PHILADELPHIA PHILLIES - Claimed INF Engelb Vielma off waivers from San Francisco Giants. Selected the contracts of RHP Seranthony Dominguez and LHP Ranger Suarez from Clearwater (FSL), and RHPs Franklyn Kilome and Jose Taveras from Reading (EL). Designated RHPs Mark Appel and Alberto Tirado for assignment. Assigned LHP Elniery Garcia outright to Lehigh Valley (IL).

PITTSBURGH PIRATES - Traded 2B Gift Ngoepe to Toronto for cash considerations or a player to be named. Added OF Austin Meadows, RHPs Dario Agrazal and Luis Escobar to the 40-man roster.

ST. LOUIS CARDINALS - Selected the contracts of LHP Austin Gomber, RHP Derian Gonzalez and OFs Oscar Mercado and Tyler O'Neill.

SAN DIEGO PADRES - Selected the contracts of LHPs Jose Castillo and Brad Wieck to their 40-man roster.

SAN FRANCISCO GIANTS - Added RHP Tyler Herb, LHP D.J. Snelten, RHP Tyler Beede and C Aramis Garcia to the 40-man roster. Designated INF-OF Micah Johnson and INF-OF Orlando Calixte for assignment. Announced RHP Dan Slania cleared waivers and was sent outright to Sacramento (PCL).

WASHINGTON NATIONALS - Selected the contracts of 3B Kelvin Gutierrez and RHP Jefry Rodriguez from Potomac (Carolina).

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA - Suspended Denver coach Michael Malone one game for entering the court, halting play and making contact with a game official during a Nov. 19 game at the Los Angeles Lakers.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS - Recalled D Julius Honka from Texas (AHL).

DETROIT RED WINGS - Reassigned G Matej Machovsky, D Vili Saarijarvi and F Dylan Sadowy from Grand Rapids (AHL) to Toledo (ECHL).

NASHVILLE PREDATORS - Recalled G Juuse Saros and Fs Frederick Gaudreau and Pontus Aberg from Milwaukee (AHL). Assigned G Anders Lindback to Milwaukee. Recalled D Joonas Lyytinen from Norfolk (ECHL).

SOCCER

Major League Soccer

ATLANTA UNITED - Exercised contract options on G Alec Kann, D Mikey Ambrose, Ms Julian Gressel and Andrew Wheeler-Omiunu and F Romario Williams.

COLLEGE

DELAWARE - Named John Lynch diving coach.

FLORIDA A&M - Announced the resignation of football coach Alex Wood. Named Edwin Pata interim football coach.

RHODE ISLAND COLLEGE - Named Sherri Heard women's volleyball coach.

SOUTH ALABAMA - Announced the resignation of football coach Joey Jones, effective after the season.