TV, RADIO
TODAY
5 a.m. - Professional Tennis: Swedish Open Singles and Doubles Quarterfinal Matches and Hall of Fame Quarterfinal Singles Matches (TENNIS).
6 a.m. - PGA Golf: British Open Second Round from Angus, Scotland (GOLF).
8 a.m. - International Cycling: Tour de France Stage 13 from Valence, France (NBC SPORTS NETWORK).
8:55 a.m. - Formula One Racing: German Grand Prix Practice from Hockenheim, Germany (ESPN2).
11 a.m. - International Lacrosse: FILA World Lacrosse Championship Bronze-Medal Match from Netanya, Israel (ESPNU).
11 a.m. - PGA Golf: British Open Second Round from Angus, Scotland (GOLF).
11 a.m. - Professional Tennis: Swedish Open Singles and Doubles Quarterfinal Matches and Hall of Fame Quarterfinal Singles Matches (TENNIS).
Noon - NASCAR Racing: Monster Energy Cup Series Practice from Loudon, N.H. (NBC SPORTS NETWORK).
1 p.m. - NASCAR Racing: XFINITY Series Practice from Loudon, N.H. (NBC SPORTS NETWORK).
2 p.m. - Amateur Golf: U.S. Junior Amateur Semifinals from Springfield, N.J. (FOX SPORTS 1).
2 p.m. - Major League Baseball: St. Louis at Chicago Cubs (MLB NETWORK).
3 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Quarterfinal Match from Orlando, Fla. (ESPNU).
3 p.m. - NASCAR Racing: XFINITY Series Lakes Region 200 Practice from Loudon, N.H. (NBC SPORTS NETWORK).
3 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Quarterfinal Match from Orlando, Fla. (ESPNU).
4:30 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Quarterfinal Match from Orlando, Fla. (ESPNU).
4:30 p.m. - NASCAR Racing: Monster Energy Cup Series Pole Qualifying from Loudon, N.H. (NBC SPORTS NETWORK).
5 p.m. - PGA Golf: Barbasol Championship Second Round from Nicholasville, Ky. (GOLF).
6 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Quarterfinal Match from Orlando, Fla. (ESPNU).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).
6:30 p.m. - American Legion Baseball: State Playoffs Second-Round Series Game 4 - Camden at Sumter (WWHM-FM 92.3, WWHM-FM 93.3, WWHM-AM 1290).
7 p.m. - Professional Boxing: Lamont Roach Jr. vs. Deivi Julio Bassa for the WBO Super Featherweight Title from Cancun, Mexico (ESPN).
7 p.m. - Major League Baseball: Atlanta at Washington (FOX SPORTSOUTH, WWFN-FM 100.1, WPUB-FM 102.7).
7 p.m. - Major League Baseball: New York Mets at New York Yankees or Boston at Detroit (MLB NETWORK).
7 p.m. - WNBA Basketball: Seattle at Connecticut (NBA TV).
7 p.m. - Arena Football Philadelphia at Baltimore (CBS SPORTS NETWORK).
7:30 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Quarterfinal Match from Orlando, Fla. (ESPNU).
9 p.m. - International Soccer: International Champions Cup Match from Chicago - Manchester City vs. Borussia Dortmund (ESPN2).
9 p.m. - WNBA Basketball: Dallas at Chicago (NBA TV).
3 a.m. - International Lacrosse: FILA World Lacrosse Championship Championship Match from Netanya, Israel (ESPNU).
4:30 a.m. - PGA Golf: British Open Third Round from Angus, Scotland (GOLF).
SATURDAY
5:55 a.m. - Formula One Racing: German Grand Prix Practice from Hockenheim, Germany (ESPN2).
7 a.m. - PGA Golf: British Open Third Round from Angus, Scotland (WIS 10).
7 a.m. - Professional Tennis: ATP Bastad Semifinal Matches (TENNIS).
8 a.m. - International Cycling: Tour de France Stage 14 from Mende, France (NBC SPORTS NETWORK).
10 a.m. - International Soccer: International Champions Cup Match from Klagenfurt, Austria - Bayern Munich vs. Paris Saint-Germain (ESPN2).
11 a.m. - PGA Golf: British Open Third Round from Angus, Scotland (WIS 10).
Noon - Exhibition Basketball: The Basketball Tournament Midwest Regional Game from Columbus, Ohio - Team Fredette vs. Peoria/WC Ronin (ESPN).
12:30 p.m. - NASCAR Racing: Monster Energy Cup Series Practice from Loudon, N.H. (NBC SPORTS NETWORK).
12:30 p.m. - Professional Tennis: International Hall of Fame Induction Ceremony from Newport, R.I. (TENNIS).
1 p.m. - Amateur Golf: U.S. Junior Amateur Championship Match from Springfield, N.J. (FOX SPORTS 1).
1 p.m. - Major League Baseball: St. Louis at Chicago Cubs or New York Mets at New York Yankees (MLB NETWORK).
1:30 p.m. - Track and Field: IAAF Diamong League Meet from Monaco - The Herculis (NBC SPORTS NETWORK).
2 p.m. - Exhibition Basketball: The Basketball Tournament Midwest Regional Game from Columbus, Ohio - Texas Tech Matadors vs. Cincinnati Bearcat Jam (ESPN).
2 p.m. - Professional Tennis: ATP Bastad Semifinal Matches (TENNIS).
2:30 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Semifinal Match from Orlando, Fla. (ESPNEWS).
3 p.m. - WNBA Basketball: Washington at New York (NBA TV).
3:30 p.m. - NWSL Soccer: Seattle at Orlando (LIFETIME).
4 p.m. - Exhibition Basketball: The Basketball Tournament Midwest Regional Game from Columbus, Ohio - Ohio State Scarlet & Gray vs. WV Wildcats/Chess Center (ESPN).
4 p.m. - International Soccer: Under-14 International Champions Cup Futures Tournament Semifinal Match from Orlando, Fla. (ESPNEWS).
4 p.m. - CFL Football: Winnipeg at Toronto (ESPN2).
4 p.m. - Horse Racing: Diana Stakes from Saratoga Springs, N.Y. (FOX SPORTS 2).
4 p.m. - PGA Golf: Barbasol Championship Third Round from Nicholasville, Ky. (GOLF).
4 p.m. - NASCAR Racing: XFINITY Series Lakes Region 200 from Loudon, N.H. (NBC SPORTS NETWORK, WEGX-FM 92.9).
5:30 p.m. - Professional Tennis: World TeamTennis Match - New York at Washington (ESPNEWS).
7 p.m. - Major League Baseball: St. Louis at Chicago Cubs (WACH 57).
7 p.m. - Major League Baseball: Atlanta at Washington (FOX SPORTSOUTH, WWFN-FM 100.1, WPUB-FM 102.7).
7:30 p.m. - Arena Football: Washington at Albany (CBS SPORTS NETWORK).
9 p.m. - CFL Football: Montreal at Calgary (ESPN2).
10 p.m. - Major League Baseball: Chicago White Sox at Seattle or San Francisco at Oakland (MLB NETWORK).
4:30 a.m. - PGA Golf: British Open Final Round from Angus, Scotland (GOLF).
MLB STANDINGS
American League
East Division
WLPctGB
Boston6830.694-
New York6233.6534
Tampa Bay4947.51018
Toronto4352.45323
Baltimore2869.28939
Central Division
WLPctGB
Cleveland5243.547-
Minnesota4450.4687
Detroit4157.41812
Chicago3362.34719
Kansas City2768.28425
West Division
WLPctGB
Houston6435.646-
Seattle5839.5985
Oakland5542.5678
Los Angeles4948.50514
Texas4156.42322
Tuesday
AL 8, NL 6, 10 innings
TODAY
N.Y. Mets (Syndergaard 5-1) at N.Y. Yankees (German 2-5), 7:05 p.m.
Baltimore (Bundy 6-9) at Toronto (Gaviglio 2-3), 7:07 p.m.
Boston (Price 10-6) at Detroit (Boyd 4-8), 7:10 p.m.
Miami (Straily 3-4) at Tampa Bay (Eovaldi 3-4), 7:10 p.m.
Cleveland (Bauer 8-6) at Texas (Perez 2-4), 8:05 p.m.
Minnesota (Gibson 4-6) at Kansas City (Duffy 5-8), 8:15 p.m.
San Francisco (Rodriguez 4-1) at Oakland (Jackson 1-1), 9:35 p.m.
Houston (Keuchel 7-8) at L.A. Angels (Skaggs 7-5), 10:07 p.m.
Chicago White Sox (Shields 4-10) at Seattle (LeBlanc 5-1), 10:10 p.m.
Saturday
N.Y. Mets at N.Y. Yankees, 1:05 p.m.
Baltimore at Toronto, 1:07 p.m.
Boston at Detroit, 6:10 p.m.
Miami at Tampa Bay, 6:10 p.m.
Houston at L.A. Angels, 7:15 p.m.
Minnesota at Kansas City, 7:15 p.m.
Cleveland at Texas, 8:05 p.m.
San Francisco at Oakland, 9:05 p.m.
Chicago White Sox at Seattle, 10:10 p.m.
NATIONAL LEAGUE
East Division
WLPctGB
Philadelphia5342.558-
Atlanta5242.553
Washington4848.5005
Miami4157.41813
New York3955.41513
Central Division
WLPctGB
Chicago5538.591-
Milwaukee5543.5612
St. Louis4846.5117
Pittsburgh4849.4959
Cincinnati4353.44813
West Division
WLPctGB
Los Angeles5343.552-
Arizona5344.546
Colorado5145.5312
San Francisco5048.5104
San Diego4059.40414
Tuesday
AL 8, NL 6, 10 innings
Thursday
St. Louis at Chicago Cubs, 7:05 p.m.
TODAY
St. Louis (Flaherty 3-4) at Chicago Cubs (Lester 12-2), 2:20 p.m.
Atlanta (Sanchez 4-2) at Washington (Strasburg 6-6), 7:05 p.m.
N.Y. Mets (Syndergaard 5-1) at N.Y. Yankees (German 2-5), 7:05 p.m.
San Diego (Richard 7-8) at Philadelphia (Arrieta 7-6), 7:05 p.m.
Miami (Straily 3-4) at Tampa Bay (Eovaldi 3-4), 7:10 p.m.
Pittsburgh (Taillon 6-7) at Cincinnati (Mahle 7-7), 7:10 p.m.
L.A. Dodgers (TBD) at Milwaukee (TBD), 8:10 p.m.
San Francisco (Rodriguez 4-1) at Oakland (Jackson 1-1), 9:35 p.m.
Colorado (Marquez 8-8) at Arizona (TBD), 9:40 p.m.
Saturday
N.Y. Mets at N.Y. Yankees, 1:05 p.m.
St. Louis at Chicago Cubs, 1:05 p.m., 1st game
Miami at Tampa Bay, 6:10 p.m.
Atlanta at Washington, 7:05 p.m.
San Diego at Philadelphia, 7:05 p.m.
L.A. Dodgers at Milwaukee, 7:10 p.m.
Pittsburgh at Cincinnati, 7:10 p.m.
St. Louis at Chicago Cubs, 7:15 p.m., 2nd game
Colorado at Arizona, 8:10 p.m.
San Francisco at Oakland, 9:05 p.m.
MLB LEADERS
AMERICAN LEAGUE
BATTING_Betts, Boston, .359; Altuve, Houston, .332; Martinez, Boston, .328; Segura, Seattle, .323; Duffy, Tampa Bay, .317; Machado, Los Angeles, .315; Simmons, Los Angeles, .313; Rosario, Minnesota, .311; Trout, Los Angeles, .310; Gurriel, Houston, .310.
RUNS_Lindor, Cleveland, 85; Betts, Boston, 79; Martinez, Boston, 72; Trout, Los Angeles, 71; Benintendi, Boston, 68; Ramirez, Cleveland, 68; Bregman, Houston, 67; Judge, New York, 66; Segura, Seattle, 66; Springer, Houston, 65.
RBI_Martinez, Boston, 80; Ramirez, Cleveland, 70; Haniger, Seattle, 67; Encarnacion, Cleveland, 65; Machado, Los Angeles, 65; Bogaerts, Boston, 64; Bregman, Houston, 64; KDavis, Oakland, 64; Gattis, Houston, 63; 2 tied at 62.
HITS_Altuve, Houston, 129; Segura, Seattle, 120; Rosario, Minnesota, 117; Martinez, Boston, 116; Castellanos, Detroit, 115; Machado, Los Angeles, 115; Lindor, Cleveland, 113; Merrifield, Kansas City, 109; Betts, Boston, 108; Ramirez, Cleveland, 108.
DOUBLES_Escobar, Minnesota, 35; Bregman, Houston, 31; Lindor, Cleveland, 30; Merrifield, Kansas City, 30; Castellanos, Detroit, 29; Abreu, Chicago, 27; Andujar, New York, 27; Pillar, Toronto, 27; 3 tied at 26.
TRIPLES_Sanchez, Chicago, 9; Hernandez, Toronto, 6; Benintendi, Boston, 5; Moncada, Chicago, 5; Smith, Tampa Bay, 5; Jones, Detroit, 4; Moreland, Boston, 4; Profar, Texas, 4; Wendle, Tampa Bay, 4; 15 tied at 3.
HOME RUNS_Martinez, Boston, 29; Ramirez, Cleveland, 29; Judge, New York, 25; Lindor, Cleveland, 25; Trout, Los Angeles, 25; Machado, Los Angeles, 24; Betts, Boston, 23; Stanton, New York, 23; 3 tied at 22.
STOLEN BASES_Gordon, Seattle, 22; Anderson, Chicago, 21; Ramirez, Cleveland, 20; Betts, Boston, 18; Benintendi, Boston, 17; Merrifield, Kansas City, 17; RDavis, Cleveland, 16; DeShields, Texas, 16; Smith, Tampa Bay, 16; Trout, Los Angeles, 15.
PITCHING_Severino, New York, 14-2; Kluber, Cleveland, 12-5; Snell, Tampa Bay, 12-5; Carrasco, Cleveland, 11-5; Morton, Houston, 11-2; Porcello, Boston, 11-4; Rodriguez, Boston, 11-3; 6 tied at 10.
ERA_Sale, Boston, 2.23; Bauer, Cleveland, 2.24; Snell, Tampa Bay, 2.27; Verlander, Houston, 2.29; Severino, New York, 2.31; Cole, Houston, 2.53; Skaggs, Los Angeles, 2.57; Kluber, Cleveland, 2.76; Morton, Houston, 2.96; Gonzales, Seattle, 3.42.
STRIKEOUTS_Sale, Boston, 188; Cole, Houston, 177; Bauer, Cleveland, 175; Verlander, Houston, 172; Paxton, Seattle, 155; Morton, Houston, 146; Severino, New York, 144; Snell, Tampa Bay, 134; Kluber, Cleveland, 132; Berrios, Minnesota, 127.
NATIONAL LEAGUE
BATTING_Gennett, Cincinnati, .326; Markakis, Atlanta, .323; Almora, Chicago, .319; Freeman, Atlanta, .315; Suarez, Cincinnati, .312; Arenado, Colorado, .312; Kemp, Los Angeles, .310; Dickerson, Pittsburgh, .306; Aguilar, Milwaukee, .298; Parra, Colorado, .297.
RUNS_Albies, Atlanta, 74; Blackmon, Colorado, 73; Arenado, Colorado, 63; Hernandez, Philadelphia, 63; Baez, Chicago, 61; Goldschmidt, Arizona, 61; Pham, St. Louis, 60; Yelich, Milwaukee, 60; Freeman, Atlanta, 59; Gennett, Cincinnati, 59.
RBI_Baez, Chicago, 72; Suarez, Cincinnati, 71; Aguilar, Milwaukee, 70; Arenado, Colorado, 68; Story, Colorado, 68; Gennett, Cincinnati, 63; Freeman, Atlanta, 61; Markakis, Atlanta, 61; Rizzo, Chicago, 61; 2 tied at 60.
HITS_Markakis, Atlanta, 120; Gennett, Cincinnati, 115; Albies, Atlanta, 114; Freeman, Atlanta, 114; Castro, Miami, 112; Anderson, Miami, 109; Peraza, Cincinnati, 108; Arenado, Colorado, 107; Story, Colorado, 107; Blackmon, Colorado, 105.
DOUBLES_Albies, Atlanta, 29; Markakis, Atlanta, 29; Carpenter, St. Louis, 28; Story, Colorado, 27; Baez, Chicago, 25; Freeman, Atlanta, 25; Rendon, Washington, 25; Anderson, Miami, 23; Hosmer, San Diego, 23; 7 tied at 22.
TRIPLES_KMarte, Arizona, 8; CTaylor, Los Angeles, 8; Baez, Chicago, 6; Nimmo, New York, 6; Contreras, Chicago, 5; Dickerson, Pittsburgh, 5; Hamilton, Cincinnati, 5; Rosario, New York, 5; Story, Colorado, 5; 10 tied at 4.
HOME RUNS_Aguilar, Milwaukee, 24; Arenado, Colorado, 23; Harper, Washington, 23; Muncy, Los Angeles, 22; Goldschmidt, Arizona, 21; Albies, Atlanta, 20; Story, Colorado, 20; 5 tied at 19.
STOLEN BASES_SMarte, Pittsburgh, 25; MTaylor, Washington, 24; Inciarte, Atlanta, 23; Hamilton, Cincinnati, 22; Turner, Washington, 22; Baez, Chicago, 18; Cain, Milwaukee, 18; Peraza, Cincinnati, 17; Dyson, Arizona, 16; 3 tied at 14.
PITCHING_Lester, Chicago, 12-2; Nola, Philadelphia, 12-3; Scherzer, Washington, 12-5; Godley, Arizona, 11-6; Greinke, Arizona, 10-5; Mikolas, St. Louis, 10-3; 10 tied at 8.
ERA_deGrom, New York, 1.68; Nola, Philadelphia, 2.30; Scherzer, Washington, 2.41; Lester, Chicago, 2.58; Foltynewicz, Atlanta, 2.66; Mikolas, St. Louis, 2.79; Freeland, Colorado, 3.11; Greinke, Arizona, 3.18; Arrieta, Philadelphia, 3.23; Corbin, Arizona, 3.24.
STRIKEOUTS_Scherzer, Washington, 182; Corbin, Arizona, 149; deGrom, New York, 149; Nola, Philadelphia, 131; Gray, Colorado, 125; Greinke, Arizona, 124; Foltynewicz, Atlanta, 120; Pivetta, Philadelphia, 113; Velasquez, Philadelphia, 110; 4 tied at 108.
AMERICAN LEGION PLAYOFFS
Second Round
Best-of-5
Midlands Region
Sumter vs. Camden
Monday
Camden 10, Sumter 9, 9 innings
Tuesday
Camden at Sumter, ppd., rain
Wednesday
Sumter 1, Camden 0, series tied 1-1
Thursday
Sumter at Camden (late)
Today
Camden at Sumter
Saturday
Sumter at Camden (if necessary0
Coastal Region
Florence vs. Charleston/Goose Creek
Monday
Charleston/Goose Creek 3, Florence 1
Tuesday
Florence 14, Charleston/Goose Creek 3
Wednesdasy
Florence 7, Charleston/Goose Creek 3, Florence leads series 2-1
Thursday
Florence at Charleston/Goose Creek (late)
Today
Charleston/Goose Creek at Florence (if necessary)
Piedmont Region
Gaffney vs. Fort Mill
Monday
Gaffney 10, Fort Mill 0
Tuesday
Gaffney 4, Fort Mill 1
Wednesday
Gaffney 7, Fort Mill 6, Gaffney wins series 3-0
Thursday
Gaffney at Fort Mill (if necessary)
Friday
Fort Mill at Gaffney (if necessary)
Upstate Region
Greenwood vs. Chapin/Newberry
Monday
Greenwood 6, Chapin/Newberry 4
Tuesday
Chapin/Newberry at Greenwood, suspended rain
Wednesday
Chapin/Newberry 6, Greenwood 4
Chapin/Newberry 4, Greenwood 0, Chapin/Newberry leads series 1-0
Thursday
Chapin/Newberry at Greenwood (late)
Today
Greenwood at Chapin/Newberry (if necessary)
State Tournament
July 24
Game 1 -- Midlands winner at Coastal winner, TBA
Game 2 -- UpState winner at Gaffney, TBA
at Spirit Communications Park (in Columbia)
July 25
Game 3-- Game 1 loser vs. Game 2 loser, 3 p.m.
Game 4 -- Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7 p.m.
July 26
Game 5 -- Game 4 loser vs. Game 3 winner, 7 p.m.
July 27
Game 6 -- Game 4 winner vs. Game 5 winner, TBA
Game 7 -- If necessary
WNBA STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
WLPctGB
Atlanta139.591-
Washington139.591-
Connecticut1211.5221
New York715.3186
Chicago716.3046
Indiana221.08711
WESTERN CONFERENCE
WLPctGB
Seattle176.739-
Phoenix158.6522
Los Angeles149.6093
Dallas139.5913
Minnesota1310.5654
Las Vegas1013.4357
Wednesday
Seattle 101, Chicago 83
Minnesota 89, Indiana 65
Thursday
New York at Atlanta, 7 p.m.
Washington at Dallas, 8 p.m.
Las Vegas at Phoenix, 10 p.m.
TODAY
Seattle at Connecticut, 7 p.m.
Dallas at Chicago, 9 p.m.
Indiana at Los Angeles, 10:30 p.m.
Saturday
Washington at New York, 3 p.m.
Minnesota at Phoenix, 10 p.m.<
TRANSACTIONS
THURSDAY
BASEBALL
American League
OAKLAND A'S - Released RHP Santiago Casilla.
National League
CHICAGO CUBS - Placed RHP Brandon Morrow on the 10-day DL, retroactive to July 16. Activated OF Albert Almora Jr., RHP Carl Edwards Jr. and RHP Anthony Bass. Sent INF David Bote and RHP Rob Zastryzny to Iowa (PCL).
SAN DIEGO PADRES - Acquired C-OF Francisco Mej a from Cleveland for LHP Brad Hand and RHP Adam Cimber.
BASKETBALL
National Basketball Association
ATLANTA HAWKS - Named Noel Gillespie coach of Erie (NBAGL). Waived G Jaylen Morris.
CHICAGO BULLS - Signed G Antonio Blakeney.
DETROIT PISTONS - Named Tim Grgurich and Micah Nori assistant coaches.
FOOTBALL
National Football League
MINNESOTA VIKINGS - Signed CB Mike Hughes.
Canadian Football League
WINNIPEG BLUE BOMBERS - Signed DB Chris Humes to the practice roster.
HOCKEY
National Hockey League
DETROIT RED WINGS - Announced the resignation of advisor and ambassador Chris Chelios.
WASHINGTON CAPITALS - Re-signed D Madison Bowey to a two-year contract.
ECHL
MANCHESTER MONARCHS - Re-signed D Eric Schurhamer to a one-year contract.
WORCESTER RAILERS - Re-signed F Tommy Kelley to a one-year contract.
SOCCER
FIFA - Fined Egypt's soccer federation $50,000 for playing a World Cup warmup game during a prohibited period (May 21-27).
COLLEGE
CHATTANOOGA - Announced resignation of wrestling coach Heath Eslinger.
CLAYTON STATE - Named Avery Shepard men's assistant soccer coach.
CLEMSON - Signed men's basketball coach Brad Brownell to a six-year contract extension through 2024 and defensive coordinator Brent Venables to five-year contract extension through the 2022 season.
GEORGETOWN - Named Arturo Gyles defensive line coach.
HAMILTON - Named Mahogany Green women's basketball coach.
MIDDLE TENNESSEE - Named Kyle Bunn associate head baseball coach and pitching coach.
NC CENTRAL - Named Ron Woodard and Jason Harris women's assistant basketball coaches.