TV, RADIO
TODAY
11 a.m. - Professional Tennis: Miami Open Men's and Women's Early-Round Matches (TENNIS).
Noon - College Wrestling; NCAA Division I First-Round Matches from Pittsburgh (ESPN).
1 p.m. - Major League Exhibition Baseball: Toronto vs. Philadelphia from Clearwater, Fla. (MLB NETWORK).
1 p.m. - Figure Skating: World Championships from Saitama, Japan - Pairs Free Skate (NBC SPORTS NETWORK).
1 p.m. - College Swimming and Diving: Southeastern Conference Men's and Women's Championships from Athens, Ga. (SEC NETWORK).
2 p.m. - PGA Golf: Valspar Championship First Round from Palm Harbor Beach, Fla. (GOLF).
2:20 p.m. - International Soccer: UEFA Euro 2020 Qualifying Match from Brussels - Belgium vs. Russia (ESPN2, UNIVISION).
3 p.m. - Figure Skating: World Championships from Saitama, Japan - Men's Short Program (NBC SPORTS NETWORK).
5 p.m. - Women's College Lacrosse: Maryland at Penn State (ESPNU).
5 p.m. - Professional Tennis: Miami Open Men's and Women's Early-Round Matches (TENNIS).
6 p.m. - LPGA Golf: Bank of Hope Founders Cup First Round from Phoenix (GOLF).
6 p.m. - NASCAR Racing: Whelen Modified Tour from Myrtle Beach (NBC SPORTS NETWORK).
7 p.m. - College Wrestling; NCAA Division I Second-Round Matches from Pittsburgh (ESPN).
7 p.m. - College Basketball: National Invitation Tournament Second-Round Game (ESPNU).
7 p.m. - NBA Basketball: Minnesota at Charlotte (FOX SPORTS SOUTHEAST).
7 p.m. - NHL Hockey: Tampa Bay at Carolina (FOX SPORTSOUTH).
7 p.m. - International Wrestling: UWW Men's World Cup Gold-Medal Match from Yakutsk, Russia (NBC SPORTS NETWORK).
7 p.m. - College Baseball: Florida at Vanderbilt (SEC NETWORK).
8 p.m. - International Soccer: United States vs. Ecuador from Orlando, Fla. (ESPN2, UNIVISION).
8 p.m. - Major League Exhibitioin Baseball: Tampa Bay vs. Boston from Fort Myers, Fla. (MLB NETWORK).
9 p.m. - Men's College Volleyball: Princeton at Brigham Young (BYUTV).
3:30 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Maybank Championship Second Round (GOLF).
PREP SCHEDULE
THURSDAY
Varsity Baseball
West Florence at Sumter, 6:30 p.m.
Manning at Lamar, 6 p.m.
Clarendon Hall at Pinewood Prep, 7 p.m.
Varsity and JV Baseball
Williamsburg at Robert E. Lee, 4 p.m.
Junior Varsity Baseball
Dreher at Crestwood, 6:30 p.m.
Lower Richland at Lakewood, 6 p.m.
JV and B Team Baseball
Sumter at Camden, 5 p.m.
B Team Baseball
Robert E. Lee at Wilson Hall, 5 p.m.
Varsity Boys Golf
Cardinal Newman at Laurence Manning (Players Course), 3:30 p.m.
Junior Varsity Boys Golf
East Clarendon Varsity at Sumter (at Crystal Lakes Golf Course), 4 p.m.
Varsity Boys Soccer
Sumter at Cross, 5:30 p.m.
Bishop England at Manning, 6 p.m.
Laurence Manning at Trinity-Byrnes, 6 p.m.
Varsity Softball
Wilson Hall at Florence Christian, 4:30 p.m.
Junior Varsity Softball
South Florence at Sumter (DH), 5:30 p.m.
Hammond at Wilson Hall, 4:30 p.m.
Conway Christian at Clarendon Hall, 4 p.m.
B Team Softball
Laurence Manning at Thomas Sumter, 4 p.m.
Varsity Boys Tennis
Spring Valley at Sumter, 5 p.m.
Manning at Academic Magnet, 4:30 p.m.
Varsity Track and Field
Manning, East Clarendon at Crestwood, 5 p.m.
Lee Central at Chesterfield, 5:30 p.m.
Middle School Track and Field
Bates, Furman, R.E. Davis at Chestnut Oaks, 4;30 p.m.
Alice Drive, Ebenezer at Hillcrest, 4:30 p.m.
Wilson Hall at Ben Lippen, 3:45 p.m.
COLLEGE BASKETBALL
National Invitation Tournament
All Times EDT
First Round
Tuesday, March 19
UNC-Greensboro 84, Campbell 69
Lipscomb 89, Davidson 81
N.C. State 84, Hofstra 78
Indiana 89, St. Francis (Pa.) 72
Clemson 75, Wright State 69
Memphis 74, San Diego 60
Arkansas 84, Providence 72
Texas 79, South Dakota State 73
Creighton 70, Loyola of Chicago 61
Colorado 78, Dayton 73
Wednesday, March 20
Wichita State (19-14) at Furman (25-7), 7 p.m.
Harvard (18-11) at Georgetown (19-13), 7 p.m.
Norfolk State (21-13) at Alabama (18-15), 7 p.m.
Toledo (25-7) at Xavier (18-15), 7 p.m.
Sam Houston State (21-11) at TCU (20-13), 9 p.m.
Butler (16-16) at Nebraska (18-16), 9 p.m.
Second Round
Saturday, March 23
Arkansas (18-15) at Indiana (18-15), Noon
Sunday, March 24
Harvard-G'town winner at N.C. State (23-11), 7:30 p.m.
Wichita State-Furman winner at Clemson (20-13), TBA
March 23-25
Lipscomb (26-7) at UNC-Greensboro (29-6), TBA
Norfolk State-Alabama winner at Colorado (22-12), TBA
Toledo-Xavier winner vs. Texas (17-16)
Memphis (22-13) at Creighton (19-14), TBA
Sam Houston State-TCU winner vs. Butler-Nebraska winner
Quarterfinals
Tuesday, March 26 or Wednesday, March 27
UNC-Greensboro-Lipscomb winner vs. Harvard-Georgetown-N.C. State winner
Indiana-Arkansas winner vs. Wichita State-Furman-Clemson winner
Norfolk State-Alabama-Colorado winner vs. Toledo-Xavier-Texas winner
Sam Houston State-TCU-Butler-Nebraska winner vs. Memphis-Creighton winner
Semifinals
At Madison Square Garden
New York
Tuesday, April 2
Game 1, 7 p.m.
Game 2, 9:30 p.m.
Championship
At Madison Square Garden
New York
Thursday, April 4
Semifinal winners, 7 p.m.
TRANSACTIONS
WEDNESDAY
BASEBALL
American League
DETROIT TIGERS - Optioned LHP Ryan Carpenter to Toledo (IL).
HOUSTON ASTROS - Agreed to terms with RHP Ryan Pressly on a three-year contract.
MINNESOTA TWINS - Released 1B Lucas Duda. Reassigned RHPs Ryan Eades and Jake Reed, LHP Justin Nicolino and C Wynston Sawyer to minor league camp.
TAMPA BAY RAYS - Agreed to terms with INF/OF Brandon Lowe on a six-year contract.
TORONTO BLUE JAYS - Optioned OF Anthony Alford and C Reese McGuire to Buffalo (IL).
National League
ARIZONA DIAMONDBACKS - Optioned OF Tim Locastro to Reno (PCL).
LOS ANGELES DODGERS - Optioned RHP Jaime Schulta to Oklahoma City (PCL).
MIAMI MARLINS - Optioned LHP Jarlin Garcia to New Orleans (PCL).
MILWAUKEE BREWERS - Released RHP Josh Tomlin.
PITTSBURGH PIRATES - Optioned RHP Jake Barrett to Indianapolis (IL). Reassigned INF Alfredo Reyes to minor league camp.
ST. LOUIS CARDINALS - Optioned LHP Austin Gomber and RHP Daniel Ponce de Leon to the Memphis (PCL).
Atlantic League
SUGAR LAND SKEETERS - Re-signed RHP Konner Wade.
BASKETBALL
National Basketball Association
DETROIT PISTONS - Assigned Gs Khyri Thomas and Svi Mykhailiuk to Grand Rapids (NBAGL).
NBA G League
WESTCHESTER KNICKS - Acquired G Matthew Fisher-Davis from the available player pool.
FOOTBALL
National Football League
CHICAGO BEARS - Re-signed P Pat O'Donnell to a two-year contract and QB Tyler Bray to a one-year contract.
INDIANAPOLIS COLTS - Re-signed S Clayton Geathers.
Alliance of American Football
SAN DIEGO FLEET - Waived OL Brandon Hodges. Re-signed WR Shay Fields.
HOCKEY
National Hockey League
DETROIT RED WINGS - Signed G Jimmy Howard to a one-year contract extension. Recalled D Libor Sulak from Grand Rapids (AHL) under emergency conditions.
American Hockey League
GRAND RAPIDS GRIFFINS - Signed LW Troy Loggins to a three-year contract and C Chase Pearson to an amateur tryout.
HARTFORD WOLF PACK - Recalled F Drew Melanson from Maine (ECHL). Released F Greg Chase from a professional tryout.
HERSHEY BEARS - Signed F Joe Snively to an amateur tryout agreement.
MILWAUKEE ADMIRALS - Signed C Thomas Novak to an amateur tryout.
ECHL
ATLANTA GLADIATORS - Signed F Brady Fleurent and D Tyler Andrews.
READING ROYALS - - Signed D Sam Becker.
OLYMPIC SPORTS
USADA - Announced cycylist Joseph Baratto accepted a one-year suspension for an anti-doping rule violation.
SOCCER
Major League Soccer
TORONTO - Loaned F Jon Bakero to Phoenix (USL Championship).
COLLEGE
ALABAMA - Approved new contracts for offensive coordinator Steve Sarkisian and defensive coordinator Pete Golding.
MORGAN STATE - Fired men's basketballl coach Todd Bozeman.