TV, RADIO
TODAY
5:30 a.m. - Professional Tennis: Shanghai Masters Early-Round Matches (TENNIS).
1:30 p.m. - Professional Golf: European PGA Tour The Hero Challenge from Surrey, England (GOLF).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).
7 p.m. - NHL Hockey: Vancouver at Carolina (FOX SPORTSOUTH).
7 p.m. - College Football: College Football Playoff Top 25 (ESPN).
7:30 p.m. - NHL Hockey: San Jose at Philadelphia (NBC SPORTS NETWORK).
8 p.m. - College Football: Appalachian State at Arkansas State (ESPN2).
8 p.m. - NBA Preseason Basketball: Milwaukee at Oklahoma City (NBA TV).
8 p.m. - Major League Baseball: American League Playoffs Division Series Game 4 - Boston at New York Yankees (TBS).
9 p.m. - Women's College Volleyball: Nevada at San Jose State (STADIUM).
10:30 p.m. - NBA Preseason Basketball: Denver at Los Angeles Clippers (NBA TV).
1 a.m. - Professional Tennis: Shanghai Masters Early-Round Matches (TENNIS).
PREP SCHEDULE
TODAY
Varsity Cross Country
Lower Richland at Crestwood, 5 p.m.
Middle School Football
Ebenezer at Alice Drive, 5 p.m.
Bates at R.E. Davis, 5 p.m.
Hillcrest at Chestnut Oaks, 5 p.m.
Furman at Manning, 5 p.m.
Varsity Girls Golf
Wilson Hall in SCISA 3A State Tournament, TBA
Varsity Girls Tennis
Spring Valley at Sumter, 5 p.m.
Varsity Girls Tennis
Wilson Hall at Trinity-Byrnes, 4 p.m.
Robert E. Lee at Marlboro Academy, 4 p.m.
Junior Varsity Girls Tennis
Orangeburg Prep at Laurence Manning, 4 p.m.
Varsity Volleyball
Branchville at Scott's Branch, 6 p.m.
Varsity and JV Girls Volleyball
Spring Valley at Sumter, 5:30 p.m.
Crestwood at Orangeburg-Wilkinson, 5:30 p.m.
Dreher at Lakewood, 5:30 p.m.
Lee Central at Andrew Jackson High, 5 p.m.
Mullins at East Clarendon, 5:30 p.m.
Wilson Hall at Trinity-Byrnes, 4 p.m.
Laurence Manning at Orangeburg Prep, 4 p.m.
Marlboro Academy at Robert E. Lee, 4:30 p.m.
Williamsburg at Thomas Sumter, 4 p.m.
Clarendon Hall at Dorchester, 5 p.m.
South Pointe Christian at Sumter Christian, 4 p.m.
WEDNESDAY
Varsity Cross Country
Wilson Hall at Laurence Manning, 5 p.m.
Thomas Sumter at Calhoun, TBA
Junior Varsity Football
Cardinal Newman at Wilson Hall, 6 p.m.
Varsity Girls Tennis
Cardinal Newman at Wilson Hall, 4 p.m.
Thomas Sumter at Christian Academy, 3:30 p.m.
Junior Varsity Girls Tennis
Wilson Hall at Cardinal Newman, 4 p.m.
Varsity and JV Volleyball
Robert E. Lee at Wilson Hall, 4 p.m.
THURSDAY
Varsity Cross Country
Sumter, Crestwood at Lakewood, 5 p.m.
Manning in Manning Invitational, 5 p.m.
Lee Central at North Central, 5 p.m.
East Clarendon at Andrews, 5 p.m.
Junior Varsity Football
Sumter at Blythewood, 7:30 p.m.
Waccamaw at Manning, 6 p.m.
North Central at Lee Central, 6 p.m.
Laurence Manning at Hammond, 7 p.m.
B Team Football
Sumter at Blythewood, 6 p.m.
East Clarendon at Creek Bridge, 6 p.m.
Wilson Hall at Heathwood Hall, 6 p.m.
Laurence Manning at Hammond, 5 p.m.
Middle School Football
Robert E. Lee at Carolina, 6 p.m.
The King's Academy at Thomas Sumter, 6 p.m.
Clarendon Hall at Faith Christian, 6:30 p.m.
Varsity Girls Tennis
Sumter at Irmo, 5 p.m.
Thomas Sumter at Wilson Hall, 4 p.m.
Trinity-Byrnes at Laurence Manning, 4 p.m.
Varsity and JV Girls Volleyball
Sumter at Irmo, 5:30 p.m.
Lakewood at Crestwood, 5:30 p.m.
Laurence Manning at Trinity-Byrnes, 4 p.m.
Thomas Sumter at Northside Christian, 4 p.m.
Jefferson Davis at Clarendon Hall, 5 p.m.
FRIDAY
Varsity football
Blythewood at Sumter, 7:30 p.m.
Dreher at Crestwood, 7:30 p.m.
Lower Richland at Lakewood, 7:30 p.m.
Manning at Waccamaw, 7:30 p.m.
Lee Central at North Central, 7:30 p.m.
Kingstree at East Clarendon, 7:30 p.m.
Wilson Hall at Cardinal Newman, 7:30 p.m.
Hammond at Laurence Manning, 7:30 p.m.
Carolina at Robert E. Lee, 7:30 p.m.
Thomas Sumter at The King's Academy, 7:30 p.m.
Wardlaw at Clarendon Hall, 7:30 p.m.
Varsity Volleyball
Sumter Christian at Legacy Christian, 4 p.m.
SATURDAY
Varsity Swimming
Wilson Hall, Thomas Sumter in SCISA 3A State Meet (at Augusta Aquatics Center), TBA
MLB POSTSEASON
WILD CARD
Tuesday, Oct. 2: Colorado 2, Chicago 1, 13 innings
Wednesday, Oct. 3: New York 7, Oakland 2
DIVISION SERIES
(Best-of-5; x-if necessary)
American League
All Games on TBS
Boston 1, New York 1
Friday, Oct. 5: Boston 5, New York 4
Saturday, Oct. 6: New York 6, Boston 2
Monday, Oct. 8: Boston (Eovaldi 6-7) at New York (Severino 19-8), 7:40 p.m.
Tuesday, Oct. 9: Boston (Porcello 17-7) at New York (Sabathia 9-7), 8:07 p.m.
x-Thursday, Oct. 11: New York at Boston, 7:40 p.m.
Houston 3, Cleveland 0
Friday, Oct. 5: Houston 7, Cleveland 2
Saturday, Oct. 6: Houston 3, Cleveland 1
Monday, Oct. 8: Houston 11, Cleveland 3
National League
Milwaukee 3, Colorado 0
Thursday, Oct. 4: Milwaukee 3, Colorado 2, 10 innings
Friday, Oct. 5: Milwaukee 4, Colorado 0
Sunday, Oct. 7: Milwaukee 6, at Colorado 0
Los Angeles 2, Atlanta 1
Thursday, Oct. 4: Los Angeles 6, Atlanta 0
Friday, Oct. 5: Los Angeles 3, Atlanta 0
Sunday, Oct. 7: Atlanta 6, Los Angeles 5
Monday, Oct. 8: Los Angeles at Atlanta, 4:30 p.m. (FS1)
x-Wednesday, Oct. 10: Atlanta at Los Angeles (Kershaw 9-5), 8:07 p.m. (FS1)
LEAGUE CHAMPIONSHIP SERIES
(Best-of-7, x-if necessary)
American League
All Games on TBS
Saturday, Oct. 13: Houston at Boston or New York at Houston
Sunday, Oct. 14: Houston at Boston or New York at Houston
Tuesday, Oct. 16: Boston at Houston or Houston at New York
Wednesday, Oct. 17: Boston at Houston or Houston at New York
x-Thursday, Oct. 18: Boston at Houston or Houston at New York
x-Saturday, Oct. 20: Houston at Boston or New York at Houston
x-Sunday, Oct. 21: Houston at Boston or New York at Houston
National League
Fox and FS1
Friday, Oct. 12: Atlanta-Los Angeles winner at Milwaukee
Saturday, Oct. 13: Atlanta-Los Angeles winner at Milwaukee
Monday, Oct. 15: Milwaukee at Atlanta-Los Angeles winner
Tuesday, Oct. 16: Milwaukee at Atlanta-Los Angeles winner
x-Wednesday, Oct. 17: Milwaukee at Atlanta-Los Angeles winner
x-Friday, Oct. 19: Atlanta-Los Angeles winner at Milwaukee
x-Saturday, Oct. 20: Atlanta-Los Angeles winner at Milwaukee
WORLD SERIES
(Best-of-7, x-if necessary)
All Games on FOX
Tuesday, Oct. 23: National League at American League
Wednesday, Oct. 24: National League at American League
Friday, Oct. 26: American League at National League
Saturday, Oct. 27: American League at National League
x-Sunday, Oct. 28: American League at National League
x-Tuesday, Oct. 30: National League at American League
x-Wednesday, Oct. 31: National League at American League
NFL
Thursday's Games
New England 38, Indianapolis 24
Sunday's Games
Buffalo 13, Tennessee 12
Cincinnati 27, Miami 17
Pittsburgh 41, Atlanta 17
N.Y. Jets 34, Denver 16
Carolina 33, N.Y. Giants 31
Detroit 31, Green Bay 23
Kansas City 30, Jacksonville 14
Cleveland 12, Baltimore 9, OT
L.A. Chargers 26, Oakland 10
Minnesota 23, Philadelphia 21
L.A. Rams 33, Seattle 31
Arizona 28, San Francisco 18
Houston 19, Dallas 16, OT
Open: Tampa Bay, Chicago
Monday's Games
Washington at New Orleans, 8:15 p.m.
Thursday, Oct. 11
Philadelphia at N.Y. Giants, 8:20 p.m.
Sunday, Oct. 14
Seattle vs Oakland at London, UK, 1 p.m.
Chicago at Miami, 1 p.m.
Indianapolis at N.Y. Jets, 1 p.m.
Buffalo at Houston, 1 p.m.
Tampa Bay at Atlanta, 1 p.m.
Pittsburgh at Cincinnati, 1 p.m.
Arizona at Minnesota, 1 p.m.
L.A. Chargers at Cleveland, 1 p.m.
Carolina at Washington, 1 p.m.
L.A. Rams at Denver, 4:05 p.m.
Jacksonville at Dallas, 4:25 p.m.
Baltimore at Tennessee, 4:25 p.m.
Kansas City at New England, 8:20 p.m.
Open: Detroit, New Orleans
Monday, Oct. 15
San Francisco at Green Bay, 8:15 p.m.
More Articles to Read