FRIDAY NIGHT SCOREBOARD

Wolverines shut out Scott's Branch 39-0

Posted

FROM STAFF REPORTS

SUMMERTON – The East Clarendon High School varsity football team improved to 2-0 on the season with a 39-0 victory over Scott’s Branch on Friday at Spann Stadium.

The Eagles dropped to 0-2.

The Wolverines travel to Aynor next week, while Scott’s Branch visits Bamberg-Ehrhardt.

Clarendon Hall 50

Beaufort Academy 22

SUMMERTON – Clarendon Hall opened its season by defending SCISA 8-man state champion Beaufort Academy 50-22 on Friday at Lonnie Robinson Field.

The Saints will play at Holly Hill next week.

Laurence Manning 28

Augusta Christian 16

MARTINEZ, Ga. – Laurence Manning Academy opened its season and play in SCISA 3A with a 28-16 victory over Augusta Christian School on Friday at the ACS field.

LMA plays host to defending SCISA 2A state champion Florence Christian School next week.

Lee Central 14

C.E. Murray 13

BISHOPVILLE – Lee Central High School evened its record at 1-1 with a 14-13 victory over C.E. Murray on Friday at Stallions Stadium.

Lee Central will play at Timmonsville next week.

Robert E. Lee 21

Pee Dee 7

MULLINS – Robert E. Lee Academy went to 2-0 with a 21-7 win over Pee Dee Academy on Friday at the PDA field.

REL will be at home against Dillon Christian next week.

Spartanburg Christian 46

Thomas Sumter 12

DALZELL – Thomas Sumter Academy fell to 0-2 with a 46-12 loss to Spartanburg Christian on Friday at General Field.

TSA travels to Trinity-Byrnes next week.

VARSITY VOLLEYBALL

Wilson Hall 3

Thomas Sumter 0

DALZELL – Wilson Hall improved to 6-4 with a 3-0 victory over Thomas Sumter Academy on Thursday at Edens Gymnasium.

The Lady Barons won by the scores of 25-17, 25-12, 25-22.

Abbie Beatson led WH with 20 digs and four aces. Lucy Matthews had 10 kills and Gracyn Coker had eight kills.

MIDDLE SCHOOL FOOTBALL

Scrimmages today at Hillcrest

A multi-team middle school football scrimmage will be held on Saturday beginning at 9 a.m. at Donald L. Crolley Memorial Stadium in Dalzell.

The schools in the tri-county area participating are Hillcrest, Ebenezer, Chestnut Oaks, Scott’s Branch, R.E. Davis, Alice Drive and Furman.

Admission is $5 per person.

Schedule

East Field

9 a.m. – Hillcrest vs. Ebenezer

9:32 a.m. – Chestnut Oaks vs. Howard

10:04 a.m. – Hillcrest vs. Scott’s Branch

10:36 a.m. – R.E. Davis vs. Howard

11:08 a.m. – Chestnut Oaks vs. Scott’s Branch

11:40 a.m. – Hillcrest vs. Howard

12:12 p.m. – R.E. Davis vs. Scott’s Branch

12:44 p.m. – Chestnut Oaks vs. Kelly Mill

West Field

9 a.m. – Alice Drive vs. R.E Davis

9:32 a.m. – Furman vs. Kelly Mill

10:04 a.m. – Clark vs. Alice Drive

10:36 a.m. – Ebenezer vs. Kelly Mill

11:08 a.m. – Furman vs. Clark

11:40 a.m. – Alice Drive vs. Kelly Mill

12:12 p.m. – Ebenezer vs. Clark

12:44 p.m. – Alice Drive vs. Furman